fonradar

Ortaktan alacaklara faiz faturası

meduzam

Katkı Sunan Üye
ortaktan alacaklara adat faizi 2010-4.dönem fatura kestim
kdv uyguladım ancak daha çnceki dönemlere kesmedim sadece adat faizi işlettim
sorun olur mu.
Ayrıca son dönem kestiğim adat faiz fatura matrahının bs formunda bildirecek miyim. Kdv bey.de kdvsini ilave edilecek kdv'ye yazdım kdv bey.de matrah kısmına yazmadım

Ynt: ortaktan alacaklara faiz faturası

Katma Değer Vergisi Kanununu 39'uncu maddesi ve 32nolu KDV Genel Tebliğine göre KDV'de vergilendirme dönemi aylık olduğunu göre her ay sonunda,o aya isabet eden adat faizi için fatura kesilmesi ve KDV beyan edilmesi gerekirdi. VUK md.341'e göre verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesi de vergi ziyaı suçunu oluşturur. Ayrıca KDV hesaplanmasının nedeni ortaklara bir finansman hizmeti temini yapılmış olmasıdır.O halde ilave edilecek KDV satırına değil,Matrah+Hesaplanan KDV satırlarına ekleme yapmak gerekir. Bu yaptığınız işlemin bir de geçici vergi dönemleri açısından da sakıncası var,1/2/3 geçici vergi döneleri için adat faizi hesaplamamışsınız,o halde 1/2/3 geçici vergi dönemleri için transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kaznaç dağıtımı söz konusu. Zira 217 nolu GVK Genel Tebliğinde belirtildiği üzere kurum kazancının tespitinde uygulanan bütün değerleme işlemlerinin (fiili envanter hariç) geçici vergi dönemleri itibariyle de uygulanması gerekir.