fonradar

Otel İşletmesi Açmak Amacıyla Yapılması Gerekenler

trmersin

Katkı Sunan Üye
Sevgili Üstadlar, belirteceğim konu ile ilgili bir işlem yapacağım ve zor durumda kaldım. İşleri kolaylaştırmak için maddeler halinde yazdım. Sanki test gibi oldu ama kusura bakmayın. Ben c) işleminin yapılacağını iddia ediyorum ama emin olamadığımdan ısrar edemiyorum. Gerekçesi ile birlikte yardımcı olursanız minnettar kalırım.
-Bir tüzel kişilik, aynı il sınırları içerisinde bir otel işletmesi açmaktadır. Bununla ilgili SGK işyeri bildirgesi verecektir. Aşağıdaki hangi işlemi yada işlemleri yapmalıdır.
a) Bununla ilgili yönetim kurulu kararı alıp, ticaret sicil tescili gerektirmeden, dilekçe ekinde işyeri açıldığını ve muhtasarın merkezden ödeyeceğini merkezin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmek.
b) Yönetim Kurulu kararı almadan, sadece dilekçe ekinde işyeri açıldığını ve muhtasarın merkezden ödeyeceğini merkezin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmek.
c) Şube olarak açılışını yapıp ticaret sicil tescil ve yayınlanan gazete ile vergi dairesine haber vermek.
d) Vergi dairesine hiç bildirmemek
Şimdiden çok teşekkür ederim

...-Bir tüzel kişilik, aynı il sınırları içerisinde bir otel işletmesi açmaktadır. Bununla ilgili SGK işyeri bildirgesi verecektir. Aşağıdaki hangi işlemi yada işlemleri yapmalıdır.
...
d) Vergi dairesine hiç bildirmemek. SGK işyeri bildirgesi SGK Müd verilir.

d) Vergi dairesine hiç bildirmemek. SGK işyeri bildirgesi SGK Müd verilir.
Peki niçin bildirmiyoruz? İlgili işyeri için muhtasar beyanname verilmeyeceğini ve stopajların merkezden ödeneceği ile ilgi en azından vergi dairesine bilgi verilmeyecek mi? Öte yandan yeni bir işyeri açıldığında 1 ay içinde vergi dairesine haber verilmiyor mu?