fonradar

Oto Alım Satımı İşi

canan

Katkı Sunan Üye
Bir oto alımı satımı yapan kişi faturası olmayan birinden otomobil alınca 0 kdv satarken %1 kdv mi kesecek kamyonette ise giriş % 0 kdv 10000 tl bir araç satsa%18 kdv 1800 bu işten karı olmaz. Komisyoncu olarak yaptığında sadece komisyon kesiyor ama bazı arabları kendi üzerine satın almak durumunda kalıyor.

Ynt: oto alım satımı işi

Merhaba Canan,

Kamyoneti olan kişi mutlaka vergi mükellefidir. Kamyonet üzerinde olduğu sürecede vergi mükellefiyetini kapatılamaz. Yani faturası olması gerekir. Ayrıca satışta kdv'sini alıyorsunuz %18'i. Müşteriden alıyorsun senin her hangi bir kar zararın yok.

Doblo olan bir araba düşünün ruhsatta kamyonet geçiyor aldığımız kişi gayri ticari faturası yok ne yapacaz

canan ' Alıntı:
Doblo olan bir araba düşünün ruhsatta kamyonet geçiyor aldığımız kişi gayri ticari faturası yok ne yapacaz

3-4 ay önce Gelir İdaresinden aldığım yorumu birebir aktarıyorum.

'' Ruhsatta Kamyonet yazdığı andan itibaren mükellefiyet tesis ettirmek zorundadır. Eğer ettirmediyse yada vergi mükellefiyeti silindi ise tamamen ilgili dairenin hatasıdır. ''

Sen bu durumda Gider Pusulası ile alacaksın, Karşıya KDV ödemeyeceksin.

Ynt: Oto Alım Satımı İşi

gider pusulasi ile aldik binek otoyu.oto galeri isi yapiyoruz ticari malimiza kaydettik.satarken faturadaki kdv yi %1 mi kesecegiz.

fb1907 ' Alıntı:
gider pusulasi ile aldik binek otoyu.oto galeri isi yapiyoruz ticari malimiza kaydettik.satarken faturadaki kdv yi %1 mi kesecegiz.

%1 Kesmelisiniz.

Bu konuda bir çok yazı okudum
1- Oto alım satım işiyle uğraşanlar satın aldıkları binek otomobillere ait kdv.'yi maliyete veya gidere ekleyerek indirim konusu yapmayacak satarken % 1 kdv ile satacaklar
2- Oto alım satım işiyle uğraşanlar satın aldıkları binek otomobillere ait kdv.'yi indirim konusu yaparak % 18 kdv ile satacaklar

Hangisi doğru???

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü
Tarih :17.10.2008
Sayı : B.07.1.GİB.4.16.16.02-300-08- /1837
Konu : Oto galerisi olarak faaliyet gösteren mükellefin komisyon usulü ya da noter senediyle kendi adına aldığı araçların satışında KDV oranı hk.
Sn; .........................................
İlgi : ............ tarih ve ...........kayıt sayılı dilekçeniz.
-Dilekçenizde belirtildiği gibi, faaliyetleriniz gereği gerek komisyon usulü ile ve gerekse kendi adınıza satışını yaptığınız araçların kullanılmış binek otomobilleri ve diğer araçlar şeklinde sınıflandırılarak, kullanılmış binek otomobillerinin %1, diğer araçların ve ayrıca satılan araçlarla ilgili aldığınız komisyon tutarlarının %18 oranında,
-Söz konusu araçlardan kullanılmış binek otomobillerinin alımı sırasında uygulanması gereken katma değer vergisi oranın belirlenmesinde kullanılmış binek otomobillerinin satıcılarının konumunun dikkate alınarak faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflerden; iktisap ettikleri 31.12.2007 tarihi itibariyle aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra satışının gerçekleştiriliyor olması halinde satış bedeli üzerinden % 1 oranında, bu şartların oluşmaması durumunda genel oranda ( %18), faaliyetleri tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya işletilmesi dışında olan vergi mükelleflerinden iktisap edilecek kullanılmış binek otomobillerinin ise % 1 oranında,
katma değer vergisine tabi tutulması gerekmektedir.
Öte yandan; münhasıran satmak üzere satın alınan ve işletmenizde kullanmadan (demirbaşlara dahil edilmeden) satılan ikinci el binek otomobillerinin alışı sırasında yüklenilen KDV?nin genel hükümlere göre indirim konusu yapılabileceği tabiidir.
Bilgilerinizi rica ederim.

Maliye Bakanlığı Özelgesi
Tarih : 07.09.2009
Sayı : B.07.1.GİB.0.01.54/5428-2024/84462
KDVK Md. 28, 30
Kullanılmış binek otomobillerinin satın alınıp işletme adına kayıt ve tescil ettirildikten sonra satışa sunulması halinde, alış sırasında satıcının durumuna bağlı olarak % 1 veya % 18 KDV hesaplanacak, satıcı mükellef değilse alış KDV?ye tabi olmayacaktır. Alışta KDV ödenmişse indirim konusu yapılmayacak gider veya maliyet hesaplarına alınacaktır.
Bu araçların satışında ise alış sırasındaki KDV?nin durumuna bakılmaksızın % 1 KDV uygulanacaktır

Hangisi doğru????????

alınan araç binek oto değilki ruhsatta kamyonet % 18 giriş yapılır satarkende %18 kdv le satılır

sonecan ' Alıntı:
alınan araç binek oto değilki ruhsatta kamyonet % 18 giriş yapılır satarkende %18 kdv le satılır

Ben binek otolar için sormuştum

Binek otolarda alırken % 18, satarken % 1 dir.

Tamam ben senin anlatmak istediğini anladımda bilmeyenler okuyunca binek arçlarda alış % 18 satış % 1 gibi anlıyorlar

SMMM FATİH ' Alıntı:
Bu konuda bir çok yazı okudum
1- Oto alım satım işiyle uğraşanlar satın aldıkları binek otomobillere ait kdv.'yi maliyete veya gidere ekleyerek indirim konusu yapmayacak satarken % 1 kdv ile satacaklar
2- Oto alım satım işiyle uğraşanlar satın aldıkları binek otomobillere ait kdv.'yi indirim konusu yaparak % 18 kdv ile satacaklar

Hangisi doğru???

Arkadaşlar ben bu sorumun yanıtını arıyorum.

Merhaba ;

Sn FATİH ; bu sorunuzun cevabını başka bir formda almışsınız zaten. Bir de burada sorarak teyid ediyorsunuz diye düşünüyorum.

Özelgenin biri oto galerileri ,diğeri ise tüm mükellefler için o yüzden her iki özelgede doğrudur.

Sn. Muhasebe
Teyit etmek için sormuyorum. Her cevap farklı geliyor

Oto galerileri satmak için aldığı otoya ait kdv'yi (duruma göre % 1 %18 kdv) indirim konusu yapacaklar sattıklarında ise % 18 kdv ile mi kesecekler.

Fatih kardeş,
Mükellef olan kişiden binek oto alınması durumunda % 1 lik kdv yi binek otonun maliyetine atacaksın. Bu otoyu sattığında % 1 kdv li fatura düzenleyeceksin.

mükellef olmayan birinden binek oto alımında gider pusulası ile kayıtlarına alırsın. satarken yine % 1 li kdv li fatura düzenlersin.

SMMM FATİH ' Alıntı:
T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Bursa Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri Gelir Grup Müdürlüğü
Tarih :17.10.2008
Sayı : B.07.1.GİB.4.16.16.02-300-08- /1837
Konu : Oto galerisi olarak faaliyet gösteren mükellefin komisyon usulü ya da noter senediyle kendi adına aldığı araçların satışında KDV oranı hk.
Sn; .........................................
İlgi : ............ tarih ve ...........kayıt sayılı dilekçeniz.
-Dilekçenizde belirtildiği gibi, faaliyetleriniz gereği gerek komisyon usulü ile ve gerekse kendi adınıza satışını yaptığınız araçların kullanılmış binek otomobilleri ve diğer araçlar şeklinde sınıflandırılarak, kullanılmış binek otomobillerinin %1, diğer araçların ve ayrıca satılan araçlarla ilgili aldığınız komisyon tutarlarının %18 oranında,
-Söz konusu araçlardan kullanılmış binek otomobillerinin alımı sırasında uygulanması gereken katma değer vergisi oranın belirlenmesinde kullanılmış binek otomobillerinin satıcılarının konumunun dikkate alınarak faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan mükelleflerden; iktisap ettikleri 31.12.2007 tarihi itibariyle aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra satışının gerçekleştiriliyor olması halinde satış bedeli üzerinden % 1 oranında, bu şartların oluşmaması durumunda genel oranda ( %18), faaliyetleri tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya işletilmesi dışında olan vergi mükelleflerinden iktisap edilecek kullanılmış binek otomobillerinin ise % 1 oranında,
katma değer vergisine tabi tutulması gerekmektedir.
Öte yandan; münhasıran satmak üzere satın alınan ve işletmenizde kullanmadan (demirbaşlara dahil edilmeden) satılan ikinci el binek otomobillerinin alışı sırasında yüklenilen KDV?nin genel hükümlere göre indirim konusu yapılabileceği tabiidir.
Bilgilerinizi rica ederim.

Sn. Cetvel Bu yazıyı okudunuz mu? Ben devamlı olarak oto alım satım işiyle uğraşanlar için soruyorum.