fonradar

Oto Alım Satımı Yapan Firmalarda KDV Oranları

Herkese merhaba,

Sıfır ve ikinci el otomobil alım ve satımı ile (kiralama veya işletme yapmayan) iştigal eden firmaların kullanılmış araç teslimlerinde (binek ve ticari) uygulaması gereken KDV oranı % kaç olmalıdır?

54 Seri No' lu KDV Sirküleri ve KDV Kanunu 30/b maddesine göre görüşlerinizi ve firmalar da hangi oranın uygulandığını merak ediyorum.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Ynt: Oto Alım Satımı Yapan Firmalarda KDV Oranları

Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 28. maddesinin verdiği yetkiye istinaden Bakanlar Kurulunca yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda;

2007/13033 Kararnamenin 2008/13426 sayılı Kararname ile değişik hükümlerine göre;

--Yeni kullanılmamış binek otomobillerinin tesliminde %18,

-- Kullanılmış binek otomobili teslimlerinde;

-- Aldıkları binek otomobillerin KDV'sini indirme hakkı bulunan yani faaliyetleri kısmen
veya tamamen binek otomobillerin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olan
mükelleflerin (oto kiralama şirketleri, rent-a-car firmaları, vb) yapacakları ikinci el binek
otomobil teslimlerinde;

--- Taşıtın 31/12/2007 tarihi itibarıyla firma aktifinde veya envanterinde bulunması ve
iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu edilmesi halinde % 1,

--- Taşıtın 31/12/2007 tarihinden önce firma aktifine alınması durumunda iktisap tarihinden
itibaren 2 yıl içinde yapılan teslimler ve bu tarihten sonra aktife alınacak taşıtların teslimi
genel oranda (%18),

-- KDV'sini indirme hakkı bulunmayan mükelleflerin yapacakları ikinci el binek otomobil teslimlerinde % 1,

KDV oranı uygulanır.

Ynt: Oto Alım Satımı Yapan Firmalarda KDV Oranları

Bende aynı konuda ikilemde kaldım arkadaşlar.Biz motorlu araç alım-satımı yapan bir firmayız. Geçenlerde bir otomotiv firmasından, satmak amacıyla (153) noter satışıyla 2.el bir binek oto aldık.Fakat firmanın aracın faturasını gönderdiğinde araç bedelini % 18 kdv'li olarak hesapladığını gördük.Kdv'sinin %18 olmasının sebebi kiralama şirketi olması ve bu firmanın söz konusu aracı 2010 model olduğu için aktifinde 2 yıl bulunduramamış olmasıdır.Buraya kadar anlaşılmayan bir durum yok.Fakat biz aracı 1-2 gün sonra noter satışıyla gerçek bir kişiye sattık.Ve bizimde ana sözleşmemizde araç kiralaması yapabilir diye bir madde var bu nedenle benimde araç 2.el binek olmasına rağmen faturada kdv oranını %18 olarak hesaplamam gerekir değil mi?Ayrıca ben yüklenilen kdv'yi doğrudan gidere attım çünkü bu aracı kiralamak için yada işletmek için almadım. Şimdiden cevaplayan arkadaşlara çok teşekkür ederim...