fonradar

Otobüs Biletlerinde Kdv

• Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
şehirler arası otobüs firmalarından alınan yolcu biletlerindeki kdv'nin indirim konusu yapılamadığına dair duyum aldım. bununla ilgili bilgilendireblirseniz sevinirim.

Ynt: Otobüs Biletlerinde Kdv

Otobüs biletleri kendileri Fatura yerine geçen belge niteliğindedir. İşle ilgili olmak ve oransal olarak tutarlı olmak kaydıyla hem kdv hem de gv indirimi yapılır.

sayın nguroy.
ben de taaki bugün ymm denetim elemanları beni uyarana kadar öyle biliyordum. iddia ettikleri kanun maddesi ise KDV 20.madde ve 11 nolu kdv genel tebliğinin F kısmı.
Kendisinin dayandığı kanun maddesi aşağıdaki gibidir.

Teslim ve Hizmet İşlemlerinde Matrah

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 20
Kapsam
1. Teslim ve hizmet işlemlerinde matrah, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir.
2. Bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade eder.

3. (4369 sayılı Kanunun 82'nci maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Yürürlük; 1.1.1999)(*)

4. Belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedeli Katma Değer Vergisi dahil edilerek tespit olunur ve vergi müşteriye ayrıca intikal ettirilmez.

(*) (Değişmeden önceki şekli) 3. Mükellefin vergiye tabi faaliyetlerinde kullanacağı amortismana tabi menkul veya gayrimenkul malların imali veya inşası işlemlerinde matrah bunların Vergi Usul Kanununa göre tespit edilen değerleridir.

arkadaşlar. otobüs biletlerindeki kdv'yi indirim konusu yapmayanınız var mı? bu konu benim kafamı fena halde meşgul etti.

sn TAMER00;

Ayırmıyan yoktur ve ayrılmasıda gereklidir.Size söylenilen kanun maddesindede dahil edilerek tespit olunur denmiş.

1.benim halk otübüsü ve ş.arası otübüs işletmeciliği yapan mükelleflerim var vbilet kesiyorlar ben gelirler kısmında nasıl kdv ayırıyorsam mükellefin bana getirdiği biletide o şekilde ayırırım bunda bi sakınca yok rahat ol sen

Kolay gelsin...

biletlerde kdv dahildir yazması zaten o tutarın içerisinde bizden bir kdv alındığının göstergesidir. burda anlatılmak istenen tarifenin üzerine satıcı tekrar kdv koyamaz.
sonuç olarak kdv indirim konusu yapılacaktır

Otobüs firması olarak biletleri gelir kaydediyoruz. KDV sinide içinden ayırıp beyan ediyoruz.
Yolcularda pekala KDV sini kullanabilir :eek:

Biletlerdeki KDV iç yüzde usulu ile gösterilir. Bu şekilde gösterilen kdv nin indirim konusu yapılaması doğaldır. Bunun aksini iddia etmek sadece işgüzarlıktır.