Otomatik Bes Firma Anlaşma Yapmadı

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,
Mükellefimizin çalışan sayısı 10 ve Otomatik Bes'e dahil olmaları gerekiyor. Biz kendilerini bilgilendirdiğimiz halde henüz bir anlaşma yapılmadı. Ayrıca Temmuz ayındaki Bes kesintileri personele ödendi. Cezası ne olur?(ilgili cezayı üstleneceklerini belirttiler) Bes kesinti farklarının , anlaşma yapılmadığı için personele ödenmesi doğru mudur?

İyi Çalışmalar

Merhabalar,
Mükellefimizin çalışan sayısı 10 ve Otomatik Bes'e dahil olmaları gerekiyor. Biz kendilerini bilgilendirdiğimiz halde henüz bir anlaşma yapılmadı. Ayrıca Temmuz ayındaki Bes kesintileri personele ödendi. Cezası ne olur?(ilgili cezayı üstleneceklerini belirttiler) Bes kesinti farklarının , anlaşma yapılmadığı için personele ödenmesi doğru mudur?

İyi Çalışmalar

Her yeni getirilen değişiklik de olduğu gibi buda ben yaptım oldu ilkesinin bir örneği haline dönüştü. Aynı konudan bir müşterim de muzdarip. Neyin nasıl yapılacağını nereye ödeme yapılacağını kullanılan proğramın nasıl entegre edileceği konusunda tam bir keşmekeş hakim. Primlerin yatırılacağı sigorta şirketlerine ulaşmak mümkün değil.
Sizin sorunuza gelirsek, yasaya göre işveren yaptığı kesintileri bes katılımı ile aktarma zorunluluğu mevcut. Aksi taktirde cezaya tabi.

Her yeni getirilen değişiklik de olduğu gibi buda ben yaptım oldu ilkesinin bir örneği haline dönüştü. Aynı konudan bir müşterim de muzdarip. Neyin nasıl yapılacağını nereye ödeme yapılacağını kullanılan proğramın nasıl entegre edileceği konusunda tam bir keşmekeş hakim. Primlerin yatırılacağı sigorta şirketlerine ulaşmak mümkün değil.
Sizin sorunuza gelirsek, yasaya göre işveren yaptığı kesintileri bes katılımı ile aktarma zorunluluğu mevcut. Aksi taktirde cezaya tabi.
Merhabalar, Teşekkürler
Firma 2019 yılında tasfiyeye girecek ve bu yüzden uğraşmak istemiyorlar. Cezası neyse öderiz olarak yaklaşıyorlar. Biz de duruma müdahale edemiyoruz. Sadece hesaplarımız konusunda tereddüte düştük program bes varmış gibi borroları hesaplıyor ama gerçekte kesinti yok..( kesintiler de personele mecburen ödeniyor)

Merhaba
Siz meslek mensubu iseniz,maalesef yapacağınız çokta birşey yok.Mükellef sorumluluğunun bilincinde cezaya da razı.
Ancak,
sizin kesinlikle yapmanız gereken düzgün muhasebe kaydıdır.Yani kesintiler 369'a kalan ödemeler 335'e. Haliyle firma,kesintileri de maaşa dahil edip ödediğinden 335 hesabı 369 kadar ters bakiye verecektir.
Bizim görevimiz bence budur.Yapılan işlem yanlışta olsa,kayıtları düzgün yapmak zorundayız.Gerisini mükellef düşünsün.

Temmuz da zorunluluk başladı ama hala sigorta firmalarıyla müşteri anlaşmadı, Temmuz ücretlerinde bes kesintilerini gönsterdik, Agustos ayında Bes den çıkmış şekilde, bes kesintisi yapmadan ücret bordrosunu düzenleyebilir miyim ? ( işçilerin hiçbiri bes sisteminde kalmayacaklarmış )

2 ay sistemde kalmak zorunlu mu? Zorunlu.
Demek ki ağustos bordroları da bes kesintili şekilde düzenlenmeli.
İşçiler bes sisteminde kalmayacaklarsa bir tane matbu yazı hazırlayın,işçiler imzalasın. Ya da işçiler bu yazıyı kendileri yazıp imzalasın.Buna istinaden eylül bordrolarında normale dönersiniz.
Kendinizi kurtarmak adına ancak böyle olabileceğini düşünüyorum.

2 ay kalmak zorunlu değil. İlk kesinti yapılıp sigorta şirketine aktarıldıktan sonra isteyen istediği şekilde cayabilir/ayrılabilir.
sözleşme açtırmak, ilk kesinti yapılmak ve sigorta şirketine ödenmek zorunda.

Yasada 2 ay sistemde kalınmalıdır diyor. Sonradan kurumlar, 1 ay sonra mesaj at,sistemden çıkabiliyorsun dediler. Burası bile ne olduğu meçhul.
Zorunluluk konusunda hemfikiriz.Bununda ceremesini işveren çekecektir. Her türlü uyarıma rağmen bende de sisteme gir(e)meyen 1-2 firma oldu. Ama ben bordroları usulüne uygun hazırlamak zorundayım. Ödeyip ödememek onlara kalmış.O kısım beni ilgilendirmiyor.

Yasada dediğiniz gibi 2 aylık süreden bahsediliyor. Fakat bu süre 6 aya çıkarılacak deniyordu.? Takip edeniniz varmı.?

2 ay sistemde kalmak zorunlu mu? Zorunlu.
Demek ki ağustos bordroları da bes kesintili şekilde düzenlenmeli.
İşçiler bes sisteminde kalmayacaklarsa bir tane matbu yazı hazırlayın,işçiler imzalasın. Ya da işçiler bu yazıyı kendileri yazıp imzalasın.Buna istinaden eylül bordrolarında normale dönersiniz.
Kendinizi kurtarmak adına ancak böyle olabileceğini düşünüyorum.

Yanıt için teşükkürler Tahsin bey, Agustos ayı bordrolarını da bes kesintili olarak hazırlayalım, eylül ayında duruma göre gerekiyorsa bes kesintili / kesintisiz hazırlayalım.

Görüstügüm bir kac yerden 1 ay kalıp ayrılanlar olmuş, 2 ay kalma zorunluğuna fiiliyatta uymayanlar var, bes firmasıda bu şekilde uygulamış sorun çıkarmadan.

Son düzenleme:
Selamlar Tahsin bey, Örnek olarak işveren Aralık 2018 de gidip bes sistemine kaydoldu ve iptal ettirdi, Bes firması 7-10/ 2018 arası 4 ayın Bes lerini aldıktan sonra iptalleri yapıyormuş, Yani işveren 4 aylık Bes i ve cezasını ödeyecek. O yüzden henüz kayıt olmayanları kayıt olup sistemden cıkana kadar BES de göstermek gerekiyormuş ücret bodrolarında. Bilginize