fonradar

Otomatik Geçiş Sisteminde KDV Uygulaması hk

Sorum şu olucak
Ogs' ler Ziraat Bankasında ödeniyor ancak bu ödenen tutarların içinden kdv uygulanıp uygulanmadığı hakkında kaynağıyla birlikte açıklarsanız çok memnum olurum.
İlginize şimdiden teşekkürler!

Merhaba,
İstanbul Defterdarlığının vermiş olduğu bir özelgede (ne yazıkki özelgeleri siteden kaldırmışlar) eğer bankaya yapılan ödemede alınan belgede KDV dahildir ibaresi varsa iç yüzde yoluyla KDV ayrılarak kalan tutarın gider, KDV tutarının ise indirim konusu yapılması gerektiğini yazıyordu.

Kişisel Görüşüm ve Uygulamam
Bence bankaya yapılan ödeme bir gider değil, bankaya yatırılan bir paradır. Yani herhangi bir mevduattan farkı yoktur. Doğru olan uygulama bankaya para yatırılırken bankalar hesabı altında açılacak OGS hesabına borç yazılmalı, hesap ekstresi gelince ekstredeki geçiş tutarı gider hesabının borcu ile OGS hesabının alacağına yazılmak suretiyle işlem tamamlanmalıdır.

Benim yaptığım işlem şu;

1- OGS'ye para yatırıldığı zaman; 180 hesap altında gelecek aylara ait gider olarak takip ediyorum. Yatırma esnasında 180'e atarken, KDV'yi iç yüzde 18 ile ayırıp ind.kdv.ye atıyorum

2- Aysonu ektresi ve/veya bakiye öğrendikten sonra da bakiyeyi iç yüzdeyle hesaplayıp o kadar tutarı 180 hesaptan 770 hesaplara intikal ettiriyorum..

NOT: OGS ekstresi ve internetten alınan bilgiler o kadar karışık ki bir türlü tam rakama ulaşılamıyor. Benim tavsiyem, aysonlarında mutlaka bakiyenizi sağlıklı bir şekilde öğrenin

NOT2: bazen negatif te çıkabilirisiniz bakiye de, o zaman da 180 hs. kapatıp tamamını 770'lere çekin...

Yardımcı olabildim mi?