fonradar

Otopark Bedeli Ödemesi Hk.

K O N Y A L I

Katkı Sunan Üye
restaurant hizmetleri veren bir tesisimiz mevcuttur ve tesisimizin önünde bulunan otopark için belediyeye otopark ücreti ödemiş bulunmaktayız. Bu otoparktan herhangibir gelir elde etmemekteyiz. Ödemiş olduğumuz otopark bedelini hangi kaydı yapmamı önerirsiniz?

sayın konyalı

770 genel yönetim giderleri hesabının altında belediye giderleri olarak kayıt etmenizi öneririm

taner ozturk

Sn. Konyalı Merhaba :wink:

Ne yani mükellefinizin tek suçu restaurantının önünde otopark olması mı? Belediye bu parayı neden işletme sahibinden alıyor? Ya işletme sahibi kendi araçlarını buraya park ediyor veya gelen müşteri araçları buraya bırakılıyordur. Yani illa bir kullanım olmalı gider olsun ve Belediye bu parayı işletmeden istesin. Aksi haraç olur.

Kusura bakmayın sorunuza soru ile döndüm. Latife bir yana eğer kullanımı kendiniz yapıyorsanız Taner Beyin de dediği gibi bunu genel giderleriniz içinde gösterebilirsiniz.

ücreti ödenen otopark, restaurant ın özel olarak kullandığı bir otopark değildir.

Müşterileri için kullanılan bir otopark olduğundan ödenen tutar ya satış maliyeti ile ilişkilendirilmeli yada Diğer olağan gider ve zarar olarak düşünülmelidir.

Genel Yönetim Gideri olması mümkün değildir.

Sn. A.B.G Merhaba,

Tespitlerinize haddim olmayarak bir iki yorum katacağım. Yapılan bir ödemenin gider yazılabilmesi için ilgili giderin illa işletmenin kendi özel mülkiyetinde yapılması gerekmediğini düşünüyorum. Ayrıca bu otoparkı pek ala işletme sahipleri de kullanıyordur. Bunun ayırmı nasıl yapılır? Kaç araba müşteri arabası kaç araba işletme sahiplerinin aracı? Gelen her araç yemek yemek için mi geliyor ki satış maliyeti ile ilişkilendirilsin? Artı genel kullanıma açık olan bir otoparkın park ücretleri niye oraya park eden araç sahibinden tahsil edilmiyor? Neden bu ücret işletmeden tahsil ediliyor? Buradan işletme aktifinde olmasa bile işletme adına tahsis edilmiş sonucu mu çıkmalı? Önceki mesajımızda genel giderlerin tanımından yola çıkarak, sözkonusu otoparkın işletmece de kullanıldığını düşünerek Genel Gider yorumunu yaptık. Tabiki bu düşüncenin doğru olma zorunluluğu yok, ve düşüncemizi dayatmamız söz konusu değil, belki konuyu çok yanlış düşünmüşte olabiliriz.Aslında ayrıntıya girdiğinizde araç sahibinin ödemesi gereken bir ücreti işletmenin ödemesi gider kabul edilmemeli, bu tür ödemeler K.K.E.G olarak değerlendirilmeli.
Son olarak ta 659 hesabın kullanımı konusuna gelelim; 649' da izlenen ve esas faaliyet konusu dışındaki işlerden elde edilen gelirlere karşılık gelmek üzere bu hesap kullanılmalıdır. Oysa mükellef restaurant işletiyor, ana faaliyeti ve geliri bu. Zaten Sn. Konyalı bu işten işletmenin gelir elde etmediğini belirtmiş. Geliri olmayan faaliyetin gideri de olamaz.
Daha da ayrıntıya girildiğinde bu masrafın 760 SPDG olarakta düşünülmesi mümkün olabilir. Ama tutarının çok yüksek olmadığını düşündüğüm bir otopark masrafı için bu kadar detaya inmeye ne zaman ne de gerek olduğunu sanmıyorum. Burada gözetilecek kriter; giderin işletmeyle alakalı olması, ticari kazançla ilgili olması ve işletme hacmiyle orantılı olması şartıdır. Cevabınız için çok teşekkür ederim, tek kastım isimlerin değil,fikirlerin çarpışarak daha doğruya ulaşılabilmesidir. Sevgiyle kalınız.

değerli forumdaşlar,
ödenen ücret otopark ruhsat bedeli olmalıdır. belediyeler çeşitli işkolları için tarife yayınlamakta ve o işi açanlardan bu bedel tahsil edilmektedir. bu otopark ücretsiz olabileceği gibi ücretli de olabilmektedir. bu bedel 770 nolu hesapta giderleştirilmelidir.
selamlar

Sn. İbrahimb,
Cevabınız için teşekkürler. Sizin açıklamanız (ruhsat bedeli) konuyu çok başka konudan ele aldığımı, otoparkın işletmeye ait olduğunu, ödenen ücretinde park etme ücreti olmadığını çok şükür anlamış olduk. Sn. Konyalı nerdesiniz? :)