fonradar

Otopark Fişi

belediye otopark fişinde kdv ibaresi olmadığı için sadece gidere yazabiliriz doğru mudur..

Bilgilendirilrisem sevinirim..

Saygılar..

Ynt: Otopark Fişi

KDV indirimi için aranılan şart Kdv Kanunu?nun 34/1. maddesinde belirtilmiştir.

- KDV fatura veya benzeri belgelerde ayrıca gösterilmeli,

- Fatura veya benzeri belge yasal defterlere kaydedilmelidir.

Eğer almış olduğunuz fişte kdv tutarı ayrıca belirtilmemişse, kdv yi iç yüzde yöntemi ile ayırıp indirmeniz mümkün DEĞİLDİR...

Sayın oryılmaz doğru fakat bana göre biraz eksik bir bilgi verdiniz.
1- Her park yeri size adam gibi fiş vermeyebilir.Örneğin İspark fişlerinde kdv ayrıca gösterilmez sadece "%18 kdv dahildir" der.Araç aktife kayıtlı olduğu müddetçe bu durum işlenmesine ve kdv nin düşülmesine engel değildir.
2- Ziraat Bankasına yatan OGS geçiş ücretlerine ait makbuzlarda ise kdv'ye ilişkin hiçbir ibare yoktur. Fakat bu makbuzlardan da iç yüzde ile kdv ayrılabilmektedir.

Örnekler çoğaltılabilir.Bu nedenle direk "MÜMKÜN DEĞİLDİR" demek çokta kesin bir sonuç değildir diye düşünüyorum.Saygılar.

üzerinde mal müdürlüğü kaşesi olan otopark fişini kdv ayırarak mı girmeliyim yada girebilirmiyim.

twolf ' Alıntı:
Sayın oryılmaz doğru fakat bana göre biraz eksik bir bilgi verdiniz.
1- Her park yeri size adam gibi fiş vermeyebilir.Örneğin İspark fişlerinde kdv ayrıca gösterilmez sadece "%18 kdv dahildir" der.Araç aktife kayıtlı olduğu müddetçe bu durum işlenmesine ve kdv nin düşülmesine engel değildir.
2- Ziraat Bankasına yatan OGS geçiş ücretlerine ait makbuzlarda ise kdv'ye ilişkin hiçbir ibare yoktur. Fakat bu makbuzlardan da iç yüzde ile kdv ayrılabilmektedir.

Örnekler çoğaltılabilir.Bu nedenle direk "MÜMKÜN DEĞİLDİR" demek çokta kesin bir sonuç değildir diye düşünüyorum.Saygılar.

Merhaba.
Sn. oryılmaz maddede geçtiği şekilde cevap vermiş ki doğru olanda bu. Ancak ben bugüne kadar KDV DAHİLDİR ibaresi yazıpta kdv ayırmadan direk gider yazanı görmedim.

twolf ' Alıntı:
VUK'a tabi değildir ibaresi yoksa ben kdv ayırıyorum.
Bu ibarenin olması fişi kesen kurumun KDV mükellefi olmadığı, alan kişinin de indirim yapmayacağı anlamına gelmez.

Otopark fişleri konusu idarede de muallakta kalan bir konu. Bu nedenle fişte Kdv ayriyetten gösterilmemiş ise direk masraf olarak kayıt atmanızı tavsiye ederim.