ÖTV Hakkında (Acil)

arkadaşlar bir ltd. şti. şu piyasada son zamanlarda çok bulunan scooter motosikletlerinden satmaya karar verdi. Ötv yönünden;
1- Vergi Dairesine bilgi vermeme gerek varmı, (olmayabilir kdv de veriyormuyuz)
2- şimdi satışta ve alışta (listeye baktım %8 Ötv uygulanacak) kesilen ötv yi müteakip takip eden ayın 15 inde beyannameyle daireye bildireceğim,
yapacağım işlem bu kadarmı,
3- Ötv listelerini inceledim motosikletlerde %8 ötv diyor istisnai durum olabilir mi gözümden kaçan
Bu işlemi hiç yapmadım fakat tahmini olarak bu şekilde olabilir diye düşünüyorum, siz büyüklerimiz ve daha bilgili arkadaşlarımız olabilir bu mesajı sizden teyid almak için yazıyorum eksik olan bilgileri sizlerden bekliyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

(AKIL AKILDAN ÜSTÜNDÜR......:)

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.

Bahsetmiş olduğun scooter motosikletler, sanırım II nolu listede yer alan kaytı ve tescile tabi olan araçlardan.

Kayıt ve tescile tabi araçların ÖTV'si, kayıt ve tescil edilmeden önce, ilgili vergi dairesine ödenmektedir. Ancak, ertesi ayın 15. günü akşamına kadar gelirler genel müdürlüğüne e-mail yoluyla veya faksla bildirilmektedir. ( Burada bahsedilen beyanname değil bildirimdir. )

Ayrıca, bu tür araçlarla ilgili ÖTV ilk iktisabda yani kayıt ve tescil anında doğmaktadır. Dolayısıyla şirketin satmak amacıyla alımı sırasında herhangi bir ÖTV söz konusu değildir.

Eğer, bahsedilen araç kayıt ve tescile tabi değil ise, o halde ÖTV ertesi ayın 15. günü akşamına kadar beyan edilip ödenir.

Bunun haricinde başlangıçta vergi dairesine ÖTV mükellefiyeti için veya başka sebeple bildirim yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgim yok.

Öncelikle bahsi geçen motorların alım satımı ile uğraşacaksanız Bağlı bulunduğunuz ilin motorlu taşıtlar vergi dairesine ÖTV mükellefiyeti açtırmanız gerekiyor. Bu mükellefiyeti açtırırken sizden sadece satacağınız aracın yetkili firmasından alacağınız yetki belgesi isteyeceklerdir. ÖTV ye gelince de bahsi geçen araç tescili gerektiren araç olduğu için engeç tescil tarihinde ÖTV sinin ödenmesi gerekmektedir.
Saygılar..

ÖTV

Merhaba,
Sn,g.günal
Satışını yapmakta olduğunuz Motosikletler ve mopedler 4760 sayılı ÖTV kanununun II sayılı listesinde sayılan Kayıt ve tescile tabi araçlardandır ve güncel ÖTV oranı sizinde dediğiniz gibi %8 dir.
Yine aynı kanunun 4.maddeine istinaden ÖTV'nin mükellefi sizsiniz.ÖTV kanununun 14.maddesine göre vergi kayıt ve tescile tabi araçlar için aracın iktisabından önce varsa bağlı bulunulan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairelerine eğer yoksa mükellefiyetin bulunduğu Vergi dairesine beyan edilemek ve aynı gün ödenmek zorundadır.
Sn.celilcağlar için bir düzeltme yapmak istiyorum vergi tescil tarihinden önce değil iktisap tarihinden önce ödenir.
ÖTV mükllefiyetinizin başlaması için ise ilinizde bulunan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesine satışını yaptığınız malın Bayilik sözleşmesi veya Distribütör firmadan alınacak Yetki Belgesi ile müracaat etmeniz gerekmektedir.
Bildirim ise 4760 sayılı kanunun 3 nolu tebliği ile II sayılı mallardan dolayı ÖTV mükellefiyeti bulunanlar için kaldırılmıştır.