fonradar

Özel Akşam Lisesinde Öğretmen Bordroları ve İş Sözleşmesi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Arkadaşlar selamlar
Bir konuda sıkıntı yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Konu biraz detaylıdır,belki bu anlamda sizi biraz yoracağım,şimdiden hakkınızı helal edin.

Hafta içi 17:00 ile 22:00 saatleri arası hizmet veren bir akşam lisesi var.

Öğretmenler arasında emekli ve emekli olmayan sayısı yarı yarıya neredeyse,yaklaşık 28 öğretmen var toplamda
Önceki meslektaşım bordroları biraz kafasına göre hazırlamış çoğu öğretmeni ayda tam gün sigortalı göstermiş.Bazılarını ise 5 gün ssk'lı 25 gün de puantaj eksik gün şeklinde göstermiş.Ben hem bu bordroları yeniden raya oturtmak hemde iş sözleşmelerini adamakıllı düzenlemek istiyorum.Daha önce hiç bir iş sözleşmesi düzenlenmemiş.

Bu lisedeki çoğu öğretmen haftanın 5 günü toplam 5 saat süreyle çalışıyorlar.Zaten akşam lisesi olduğu için günlük toplamda 5-6 saat gibi bir çalışma var.
Bazı öğretmenler ise bir ay içinde toplam sadece 8 derse giriyorlar.Ders saati gelip,derse girip gidiyorlar.

Örnek 2 ücret'de yazayım.
5 gün 5 saat çalışan bir öğretmen aylık (agi dahil) 1.000,00 TL
Sadece ayda 8 derse giren bir öğretmen ise 350,00 TL alıyor.

Şimdi bunları bordroya oturtmak ve bunun yanında uygun iş sözleşmelerini düzenlemek istiyorum.
Bu arada önceki meslektaşım bu ayda 8 derse giren öğretmenleri 5 gün ssklı (eksik gün sebebi puantaj) göstermiş.
Bir diğer sorunda tabiki şöyle.Firma yetkilisi der ki; ben öğretmene örneğin 1.000 tl maaş yatırıyorum ama bordro tam gösterilmiş,ssk primini hem fazla fazla ödüyorum hemde bordroya bakarsan daha fazla ücret yatırmam gerekiyor,öğretmen şikayet ettiği zaman aradaki farkı rahatlıkla benden alabiliyor.
Benimde amacaım; çalıştıkları sürelere ve aldıkları ücretlere göre bordroları yeniden düzenlemek ve bankaya yatırılan ücretlerle bordroların eşitliğini sağlamak.
Bu arada bir diğer not'ta şöyle vereyim..Örneğin 5 gün hesabını yaparken hafta içi günler dikkate alındığında bazı aylar 20-21-23 haftaiçi gün gibi değişkenlik gösterebiliyor.Aynı şekilde bunlarıda saat hesabına göre düzenlediğimizde bunlarda aylık 100 ile 115 saat arasında değişkenlik gösteriyor ve hepsinin sonucunda bütün bu saat toplamlarını günlük çalışma saatine böldüğümüzde (7,5) ssk açısından gün sayıları 14 ile 16 gün arasında değişkenlik gösteriyor.
Ama ben her ay için farklı gün değilde her ayı 16 güne sabitlemeyi düşünüyorum.

Ayda sadece 8 derse girenlerde de şöyle bir hesap yapmayı düşünüyorum.(Bu kişiler 5'er gün ssk'lı gösteriliyordu)
Her ders 40 dakika ama biz 50 dakika sayıyoruz.(tenefüs vs) 50 dakika x 8 ders = ayda 400 dakika / 60 dakika= yaklaşık 7 saat = ssk açısından 1 güne tekabül ediyor.

Bütün bu yazdıklarımı toparlarsam ve şöyle sorarsam;

1- Haftada 5gün 5saat çalışanlar için: Haftada 25 saat x 4 hafta= Ayda 100 saat / 7,5= 14 ssk günü (bazı aylarda 15 veya 16)... bu hesaplama doğrumudur?
2- Ayda 8 derse girenler için: 50 dakika x 8 ders= 400 dakika/60= 7 saat = 1 ssk günü... bu hesaplama doğrumudur?
3- Bu kişilerle kısmi süreli sözleşme yapmak mı daha doğrudur,yoksa puantaj olarak eksik günleri bildirmek mi?Zira bu öğretmenlerle okul arasında MEB hükümleri gereği zaten sözleşmeler yapılmış ve MEB'e gönderilmiştir.Yani okulda daimi öğretmenlik yaptıkları aşikardır.Bu durumda SSK AÇISINDAN benimde kısmi süreli sözleşme yapmam gerektiği kanısındayım.Birde bu kişilerin GSS'si için (emeklileri saymıyorum) özellikli bir durum var mıdır?Galiba eksik gün olarak 06 veya 07 kodla bildirilenlerde farklı durumlar söz konusu.Gerçi bu durum okulu pek ilgilendirmez.Bu,birazda onların problemi.

Özetle amacım şudur.Öğretmenleri çalıştıkları sürelere ve aldıkları ücretlere göre bordrolamak ve firmayı gereksiz ssk prim+vergi yükünden kurtarmak.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürü borç bilirim.
Saygılarımla

Merhaba Tahsin bey,
3.Sözleşmenin Belirli süreli kısmi iş sözleşmesi olması uygun olur,
2-3.Malum Kısmi çalışmada haftalık çalışma süresi esas alınıyor ve /7.5 doğru,”ders”noktasını “saat” olarak algılıyorum ki böyle.
—eksik gün bildirimi noktası,
Şayet iş günleri ve bu günlerdeki çalışma süresi sürekli olarak sabit ise kısmi istihdam,değişken ise puantaj kaydı uygun,
düşüncesindeyim.