Özel Bina İnşaatı Hakkında

yeni muhasebeci olarak ilk defa özel inşaat dosyası açıcam yapı ruhsatına göre işçilik maliyetini hesapladım ve sgk ya bildirilmesi gereken asgari işçilik miktarını buldum.
Benim sorum inşaatta çalıştırılacak işçilerle ilgili olacak;
1-son yapılan değişiklikle 21 günün altında çalışanlar için puantaj kayıtlı çalıştırmada gss çıkması durumundan dolayı başkası tarafından bakılma yükümlülüğü durumu yoksa 21 günden fazla göstermek zorundayım deil mi yada işçi aynı anda başka inşaatta da çalışıyorsa o zaman puantaj yapabilir miyim?
2-çalıştırılan işçilerin yapılan işin çok tehlikeli iş grubunda olması durumundan dolayı belgesi olması gerekiyor ama bu uygulamada pek mümkün deil belgesi olmayanlarda meslek kodu olarak inşaat işiçisi yerine demirci sıvacı diye yazssak olur mu???
3-İnşaatta ara vermenin bir süresi varmıdır.?

Ara vermenin bir süresi yok ancak ruhsatın geçerlilik tarihi vardır ona dikkat edin. Diğer ilk 2 madde ile ilgili özelden mesaj atmıştım.

Ara vermenin bir süresi yok ancak ruhsatın geçerlilik tarihi vardır ona dikkat edin. Diğer ilk 2 madde ile ilgili özelden mesaj atmıştım.

tamam çok teşekkür ederim ekleme yapmıştım 1.maddeye işçi aynı ayda başka inşaatta da çalışıyorsa o zaman 07 kodla puantaj yapabilir miyim? diye :)

Başka inşaattada sigortalı ise o zaman gss ödemez 21 gün üzerine çıkıyorsa 2 inşaattaki gün toplamında.