Özel Gider İndirimi

ugur_35

Katkı Sunan Üye
Merhabalar Sayın Üstadlarım;

V.U.K.255.Tebliği İnceledim Ama Net Bir Sonuç Çıkaramadım.
Muhtasar Beyannamesini 3 Aylık Olarak Verdiğimiz Mükellefimizin, 2 İşçisinden Biri 31/12/2005'te Diğeri 28/02/2006 Tarihinde İşten Ayrılmıştır.
Vergi İadelerini Bize Vermişler ve Şu An Her İkiside Başka Bir İşyerinde de Çalışmamaktadırlar.
Sorum; Bu İki Kişinin Vergi İadelerinin Tamamını 2006/1-2-3 Döneminde Mahsup Edeceğiz Ama Kiradan ve Serbest Meslek Ödemelerinden Kaynaklanan Stopajdan Özel Gider İndirimini Mahsup Edip Edemeyeceğime Daire Şüphelerim Var.
Vergi Dairesinden Nakit Olarak İade İstememiz mi Gerekir, Yoksa Kira ve Serbest Meslek Stopajlarından Mahsup Edebilirmiyiz.
Bu Konuda Aydınlatırsanız Sevinirim.
İyi Çalışmalar Dilerim. Saygılarımla.

Merhaba uğur kardeşim.

Herşeyden önce şu düzeltmeyi yapayım. V.U.K.'nu 255 nolu tebliğ değil G.V.K.'nu 255 sayılı tebliğ olması gerekir.

Sorunuza gelince 28/02/2006 tarihinde işten ayrılan çalışanınız için tebliğ de açıklama var ancak 31/12/2005 tarihinde işten ayrılan çalışanınız için herhangi bir açıklama yapılmamış. 28/02/2006 tarihinde işten ayrılan için gerekli açıklamayı aşğıya yapıştırıyorum.

"10.3. Bildirimin Verilmesinden Sonra Mahsup İşlemi Tamamlanmadan Başka Bir İşveren Nezdinde Çalışmaya Başlayanlarda Vergi İndirimi Uygulaması

10.3.1. Muhtasar Beyanname Veren İşverenlerin Yanında Çalışanlar

Bildirimin en son işverene verilmesinden sonra ücretlinin buradaki işinden ayrılması başka bir işveren nezdinde çalışmaya başlaması durumunda, ücretlinin vergi indirimine ait bildirimini vermiş olduğu işvereninden; bir önceki yıl gelir vergisi matrahı, vergi indirimine konu harcama tutarı, hesaplanan vergi indirimi tutarı ile o tarihe kadar yararlanmış olduğu vergi indirimi tutarlarını aylar itibariyle belirten bir yazıyı alarak yeni işverenine ibraz edecek ve bu işveren yararlanılmamış olan kalan vergi indirimi tutarını ücretliye ödeyeceği ücretlerden kesilen gelir vergisinden genel esaslar çerçevesinde mahsup edecektir. Bu yazının bir örneği yeni işveren tarafından eski işverenin muhtasar beyanname yönünden bağlı olduğu vergi dairesine bir yazıyla gönderilecektir. "

ugur_35' Alıntı:
Merhabalar Sayın Üstadlarım;

V.U.K.255.Tebliği İnceledim Ama Net Bir Sonuç Çıkaramadım.
Muhtasar Beyannamesini 3 Aylık Olarak Verdiğimiz Mükellefimizin, 2 İşçisinden Biri 31/12/2005'te Diğeri 28/02/2006 Tarihinde İşten Ayrılmıştır.
Vergi İadelerini Bize Vermişler ve Şu An Her İkiside Başka Bir İşyerinde de Çalışmamaktadırlar.
Sorum; Bu İki Kişinin Vergi İadelerinin Tamamını 2006/1-2-3 Döneminde Mahsup Edeceğiz Ama Kiradan ve Serbest Meslek Ödemelerinden Kaynaklanan Stopajdan Özel Gider İndirimini Mahsup Edip Edemeyeceğime Daire Şüphelerim Var.
Vergi Dairesinden Nakit Olarak İade İstememiz mi Gerekir, Yoksa Kira ve Serbest Meslek Stopajlarından Mahsup Edebilirmiyiz.
Bu Konuda Aydınlatırsanız Sevinirim.
İyi Çalışmalar Dilerim. Saygılarımla.

Bence ;
31/12/2005 tarihinde çıkmış olan personelde aynı 2006 yılı içeriisnde çıkmış olan personelle aynı değerlendirilmeli.

ayrıca muhtasar beyannamede kira ve serbest meslek makbuzlarından doğan stapajların vergi iadesinden doğan indiim söz konusu değildir ve indirim yapmanız mümkün değildir sadece personel gelir vergilerinden indirim sözkonusudur.

saygılarımla.

Sayın Mehmet Yalçın Hocam İlginiz ve Aydınlattığınız İçin Çok Teşekkür Ederim,
Dediğiniz Gibi Yanlışlıkla G.V.K. Yerine V.U.K. Yazmışım. Hatadan Dolayı Özür Dilerim.
Saygılarımı Sunarım, İyi Çalışmalar.
+
mhmt79 Sizede Teşekkürlerimi Sunuyorum.
Selamlar.