fonradar

Özel Gider İndirimine Konu Olur mu?

iyi çalışmalar,

Bir işverene bağlı olarak 1/1/2005 tarihinden 30/09/2005tarihinde işinden ayrılmış bir işçi için 12.ay da yaptığı gider özel gider indirimine konu olurmu?

sn.volt,

vergi indirimine konu harcamalar sadece çalıştığı süreyi kapsar. malesef 30.09.2005 tarihine kadar hizmet süresi olan bir işçi için 30.09.2005-31.12.2005 arasında yapmış olduğu harcamalar vergi indirimine konu olamaz.

İyi çalışmalar
gülay...

Sayın volt...Sayın Gülay...

Konu ile ilgili 255 No.lu Gelir Vergisinin ilgili bölümünü kopyalıyorum...

"...Ücret gelirinin elde edildiği takvim yılına ilişkin vergi indirimi kapsamına giren harcamalar, ücret gelirinin elde edildiği dönemle ilişkilendirilmeksizin vergi indirimi uygulamasında dikkate alınacaktır. Bu kapsamda, yıl içinde yeni işe giren, işten ayrılan, emekli olan, ücretsiz izne ayrılan kişilere ait harcama belgelerinin çalışılan dönemle sınırlı olmaksızın kabul edilmesi gerekmektedir..."

Saygılarımla...

Sayın Gülay,
Vergi indiriminden yararlanmak için verilecek belgeler 1 Ocak 2005- 31 Aralık 2005 dönemini kapsamalıdır. Ayrıca, yıl içinde işe giren, işten ayrılan, emekli olan, ücretsiz izne ayrılan kişilere ait harcama belgelerinin çalışılan dönemle sınırlı olmaksızın kabul edilmesi gerekmektedir.

hepinize tek tek özürlerimi sunuyorum yanlış bilgilendirmem için.

hepinize çok teşekkür ediyorum.Mutlu sağlıklı ve başarılı yıllar diliyorum.