Özel Harcamalar Neden Gider Değil ?

şirket sahibi ortağı neden özel harcamalarını gider olarak gösteremez sizce doğru bir uygulama mi amerika ve avrupa da nasıl acaba

Merhaba
Yurtdışındaki uygulamanın nasıl olduğunu bilmiyorum ama, Türkiye'de 2-3 tane ana kriter var.
1- Yapılan harcamalar,ticari faaliyetle ve faaliyetin devam ettirilmesiyle ilgili olmalıdır.
2- Tüzel kişilerde ya da sermaye şirketlerinde diyelim,tüzel kişiliğin kendisi,ortaklarından bağımsız bir "kişilik" olarak addedilir.Dolayısıyla ortakların şahsi harcamaları faaliyetle ve tüzel kişilikle ilişkilendirilmez.
3- Şahsi işletmelerde de,işletmenin kendisi,sahibinden bağımsız bir "kişilik" olarak addedilir.Aynı şekilde şahsın şahsi harcaması da işletme ile ilişkilendirilmez.

Uygulama doğru mudur? yerine göre doğru,yerine göre belki değildir.Kişiye ya da sektöre göre de ayrıcalıklar belirlenemeyeceği içinde genel yasalar uygulanır
Örneğin ben,işyerinde harcadığım vaktin en az 2/3'ü kadarını da evde çalışarak harcıyorum.Ama evde kullandığım interneti ya da telefon giderini işletme giderlerime dahil edemiyorum.
Ülkemizde durum bu.Tamamen şeffaf hale gelene kadar böyle devam edecek.Bu gidişle çok zor.

Son düzenleme: