Özel İnşaat ve SSK

fb1907

Katkı Sunan Üye
sahis kendi arazisine insaata baslayip bina yapiyor.Bina bitince iskani cikartabilmek icin
ssk dan yazi isteniyor.ama sahis ssk ya hic bir bildirim yapmamis.sizce nasil bir yol izlemeliyiz?
sifirdan ssk ya bildirim yapsak sorun olurmu? yorumlarinizi bekliyorum.

iyi calismalar...

Ynt: Özel İnşaat ve SSK

SGK içilik tutarı hesaplanıp, hesaplanan bu tutarın sgk ya ödenmesi gerekir.

tamamda ssk ya hic bir bildirim yapilmamis.isyeri bildirgesi, aylik bilgirgeler, isci girisleri
bunlar cezalimi olacak

SGK İLE GÖRÜŞECEKSİNİZ
yeni uygulama ile eksik olan asgari işçilikler için uzlaşmaya girip indirimli şekilde ödeyebilirsiniz
uzlaşma istediğinizi isteyin

www.ahmetagar.com sitesinde asgari işçilik uzlaşma yönetmeliği hakkında detaylı bigi var.

ancak uzlaşma devamlı mahiyetteki işyerleri için mahiyet kodu 1 veya 2 olan işyerleri için geçerli

sizin sözünü ettiğiniz özel inşaat. dolayısıyla devamlı mahiyette bir işyeri değil ve uzlaşmadan yararlanamaz diye düşünüyorum.

öte yandan işyeri olarak sgk ya hiç tescil yaptırlmadığı için smmm veya ymm rapor düzenleyemez

sgk müfettişi halledecek. inşaat ruhsatının alındığı tarihi inşaat başlangıcı kabul edecek ve bu çerçevede
prim ,gecikme faizi, idari para cezası hesaplayacak gibi görünüyor

Merhaba ;

Hiç bildirilmemiş olan bu özel bina inşaatı için derhal dosya açtırılır ( ruhsat süresi bitmiş ise yenilenerek ) çok kısa süre sigorta primi yatırılır ,hesaplama sonucu çıkan kalan rakam defaten ödenir ,ilişik kesmeye giderken de ilgili belediyeden inşaatın bittiğine dair yazı alınarak SGK ya müracaat edilerek borcu yoktur yazısı alınır ve iskan ruhsatı işlemlerine başlanılır.

NOT : Çalışmış gibi görünen ya da zamanında çalıştığı halde gösterilmeyen sigortalı / lar dan risk altına gireceğinizi unutmayınız.Ama yinede abartmıyorum belki bu tür binlerce özel bina inşaatı olduğu düşünüldüğü için olsa gerek SGK ilgili birimler dosyaların temizlenmesi için bu sıralamada sorun çıkartmıyorlar.

yapi ruhsatinin onay tarihi 19.11.09.ben simdi 1. ay olarak basvuru yaparsam
sigorta sorun cikartirmi? bide insaat bitmis ben bavuru yapinca sigorta yoklama
gonderebilirmi?

bizim buralarda sorun çıkarmıyorlar, ancak sizin oralarda durum nedir bilemiyoyum. o yüzden çalıştığınız ilde bu iş başına gelmiş meslek mensuplarından bilgi alırsanız sizin için daha iyi olur.

fb1907 ' Alıntı:
yapi ruhsatinin onay tarihi 19.11.09.ben simdi 1. ay olarak basvuru yaparsam
sigorta sorun cikartirmi? bide insaat bitmis ben bavuru yapinca sigorta yoklama
gonderebilirmi?

Merhaba ;

Hiç sorun çıkacağını sanmıyorum. Sizin başvurunuz ilgili endişenizi anlayamadım. Belediyeden alacağınız inşaatın bittiğine dair yazı ile olacağı için yoklama göndermeyecektir.Neticede belediye tarafından SGK ya yazılmış resmi bir yazıdır.

tamamda insaat bitti ve insaat yapildigi surece bizim ssk ya hic bir basvurumuz olmadi
isyeri bildirgesi verilmedi.insaat ta calisan iscilerin ssk lari bildirilmedi endisemiz budur

Merhaba ;

Sayınfb1907 ,yukarıda ilk yazdığımı sanırım okumadınız. Dediğim sıralamada yapın işlemlerinizi , neticeyi burada yazarsınızl.