fonradar

Özel Maliyet Amortismanı Hk.

ggokhan.gokhan

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Şirket demirbaşlarını T.M.Cihazlarını, araçlarını azalan bakiyeler yöntemiyle amorti etmekte.

Fakat işletmesine özel maliyet harcaması yapmakta.

Bildiğiniz üzere kanunda açıkça belirtilmiş olmamasına rağmen özel maliyetlerde azalan bakiyeler yöntemi uygulanmamaktadır. Uygulanamayacağı yönünde görüşler mevcuttur. (v.u.k. 327 ..........272 nci maddede yazılı özel maliyet bedelleri, kira veya işletme hakkı süresine göre eşit yüzdelerle itfa edilir. )

Benim sorum ise, demirbaşlara, tmc lere, araçlara azalan bakiyeler uygulanırken özel maliyetlere normal amortisman yöntemi uygulanabilirmi.

Yoksa mükellef sadece bir yöntemi seçmek zorundamıdır.

Ynt: Özel Maliyet Amortismanı Hk.

maddi duran varlıklarınıza azalan bakiyeler yöntemi, maddi olmayan duran varlıklarınıza normal amortisman yönetmini uygulayabilirsiniz.
Ancak maddi olmayan duran varlıklarınızdan özel maliyet kapsamındaki harcamalarınız V.U.K. madde 327 de belirtildiği şekilde eşit yüzdelerle itfa edilmesi gerektiğinden özel maliyet harcamalarınıza azalan bakiyeler yöntemi uygulamamalısınız..

Öte yandan duran varlıklarınızda ( maddi,maddi olmayan-özel maliyet hariç) dilediğiniz amortisman yöntemi seçmekte mükellefe serbestlik getirilmiştir. Maddi olmayan duran varlıklarınıza özel maliyet kapsamındaki harcamalar hariç azalan bakiyeler yöntemini uygulayabilirsiniz.

Merhaba,
Normal amortisman yöntemini seçen mükellef bu yöntemi değiştiremez bir başka yönteme geçemez.Fakat azalan bakiyeleri seçen mükellef bir sonraki dönemde normal amortisman yöntemine geçebilir. Yöntem değişikliği yaptıktan sonra da ayrılacak amortisman tutarı itfa edilmemiş kısmı kalan süreye bölerek eşit olarak ayıracaktır. (Azalan bakiyeleri kullanmak için bilanço esasına göre defter tutmak gerekir.)

SN.Menasse ve Sayın Memleket yanıtlarınız için teşekkür ediyorum.

Sn.Memleket benim sorum 255 - 254 - 253 hs.gruplarının amortismanını azalan bakiyeler yöntemiyle yapıyorken 264 hs.grubunu aynı zamanda normal amortisman yöntemi kullanarak amorti edebiliyormuyuz. Yoksa hepsini tek bir yöntemle yapma zorunluluğumuz varmı. Varsa bununla ilgili bir kanun veya sirkü vs.ne olursa uygulama örneği idi.

her sabit kıymet (hangi hesapta olduğu önemli değil) kendi başına düşünülür. Örn; farklı zamanlarda 2 aynı makinadan aldınız birine azalan diğerine normal yöntem uygulayabilirsiniz.

VUK?nun 327?nci maddesi uyarınca, gayrimenkullerin vb tesislerin iktisadi kıymetlerini artıran özel maliyet bedelleri, kiracı tarafından kira süresine göre eşit yüzdelerle itfa edilir, (amortismana tabi tutulur). Eşit yüzde ye göre olunca azalan bakiyeler uygulanmaz.

azalan bakiyeler ile sürenin hesabını ve maddede geçen "eşit yüzdeler" tabirini birbirine karıştırmayın.

Neresi karışmış ben anlayamadım. Eğer biraz daha açarsanız sevinirim

azalan bakiye yönteminde de eşit yüzde kullanılıyor. Normal yöntemdekinin iki katı. (%50 geçmemek üzere.)