fonradar

Özel Maliyet

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
yapılan , özel maliyetler için amortisman ayrılmadı.Bir yılın veya 5 yılın sonunda amortisman ayrılmayan bu özel maliyetler ne olacak ?

üstadım şunun için soruyorum;

mesela;kiralık olan, bu işyerimizi kapatıyoruz veya satıyoruz...özel maliyetteki bu rakamı ne yapacağım..

üstadım şunun için soruyorum;

mesela;kiralık olan, bu işyerimizi kapatıyoruz veya satıyoruz...özel maliyetteki bu rakamı ne yapacağım..

Sevgili Aşkın,

Esasen Nizamın söylediğiyle aynı sonucu doğursa da yine kalan kısmı Amortisman olarak yazacaksın. Literatürde buna "Olağanüstü Amortisman" diyoruz.

Nizam abi ve kevork abi Yardımınız için teşekkür ederim. ..
100 liralık özel maliyet. ..
iki yil sonra satiyorum isyerini...hiç amortisman ayirmadim..
simdi mizanda 100 lira gözüküyor. ...
demirbaslari, stokları, araçları fatura ettim. ...bu ozel malteti ne yapacağım. ....

Sevgili Aşkın,

Esasen Nizamın söylediğiyle aynı sonucu doğursa da yine kalan kısmı Amortisman olarak yazacaksın. Literatürde buna "Olağanüstü Amortisman" diyoruz.

Kevork Bey selamlar,
buradaki olağanüstü amortisman deyiminden VUK 317 mi kastediyorsunuz yoksa başka birşey mi?
VUK 317 yi kastediyorsanız bu duruma nasıl olağanüstü amortisman diyebiliyoruz.

Sevgili Aşkın,

İşyerinin satışını derken gayrımenkul de mi satılıyor ? Yoksa yer kiralık mı ?

Sayın Suat Ekici,

VUK 317 faaliyetin devam ettiği şartlarda ve izinle yapılır ancak. Bense "Literatürde" diye özellikle belirtmiştim.

Sevgili Aşkın,

Amortismanı ayırıyorsun (kalanı) KKEG yazıyorsun. Satılan ürünler zaten gitti geri kalan bilanço eğer tasfiyeye gidiyorsa tasfiye işlemlerini yapıyorsun. Bu özel maliyete konu olan ne ise ayrıca bunlar için de bir bedel alınacaksa onu da fatura edip gelir yazıyorsun tabi.