Özel Maliyetler

gokhan_tuana

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhaba,

Nisan2014 tarihinde avukat bir mükellefim kiraladığı yere 27.000 tl lik masraf yaptı ve kendisi ödedi.Haliyle özel maliyetlere aldım ve amortisman ayırmaya başladım.Sonra haziran ayında kiraladığı bu yeri satın aldı ama şirket üzerine kaydedilmedi.Benim düşüncem en azından 2015 yılından itibaren amortisman ayırmamalıyım.Önerisi olan var mı?3.dönem için ayırdım 2014 4.dönem içinde mi ayırmasam

O tarihte kira kontratı olduğundan ve kiracı olarak masraf yaptığından özel maliyet olarak girdim ve o tarihten sonra amortisman ayırdım.Neden gider kaybetmemi doğru bulmadığıma gelince gelir vergisi mükellefi 2.sınıf tüccar.işyerini şirket üzerine almadı o sebepten gider kaydetmeyi doğru bulmuyorum benim düşüncem kira kontratının geçerli olduğu tarihe kadar gider kaydedilebilir.

Sayın Arkadaşlar,

Gayrımenkulun el değiştirmesi kiracı olma niteliğini değiştirmiyor bu nedenle özel maliyet olmaya devam edecek. Kira kontratında keskin bir süre yoksa ki artık olduğunu iddaa edemeyiz, 5 yıllık genel süre ile amortisman ayrılmaya devam edecek.