fonradar

Özel Turlarda Kdv Oranı

Seyahat acentesi mükellefim var. Paket tatil satıyor. Fakat kendi bünyesinde de kendi aracı ile 40 kişilik yurtiçinde tur düzenliyor. Bunun kdv oranı kaç olmalıdır. Teşekkür ederim cevaplarınız için

Ynt: Özel turlarda kdv oranı

MErhabalar;
Tur düzenlendiğinde kişilerin hertürlü otel, yemek, ulaşım vs giderleri tur şirketi tarafından karşılanıyor ve tur paketini alan kişilere bu giderler üzerine karda ilave edilerek satılıyor.Yani hizmet satışı söz konusu.%18 olur kanaatindeyim.

Saygılar.

Eğer turda otel ve yemek varsa onlar 8 bunun dışındakiler 18

nguroy ' Alıntı:
Eğer turda otel ve yemek varsa onlar 8 bunun dışındakiler 18

Sn.Guroy

Dediğiniz şekilde tur satışı değil yemek ve otel satışı yada yansıtması şeklinde olması gerekmiyecekmidir.Yani anlatmak istediğim turizm acentası anahtar teslim şeklinde anlaşılmış bir paketi bize satmaktadır.Ve bu hizmet olduğu için kdv si 18 dir.Örneğin otel odasının kdv oranı %8 ve alkolde tüketiliyor.Ve bu alkolden dolayı %18 lik fatura kesilmiyor.Sonuç olarak fatura konaklama %8 deniliyor.Gerçi yoruma açık bir konu ama yinede ben organizasyon ve tur paketi gibi satışların hizmet satışı olduğu ve %18 kdv ye tabi olduğu yönünde düşünüyorum.

Saygılar.

Ynt: Özel Turlarda Kdv Oranı

Tur içersinde konaklamalar restoranlar ve müze biletleri varsa bunlar faturada ayrıca gösterilip %8 yansıtılacaktır. Kalan tutarlar ve karınız % 18 dir.

Fakat ozaman satır satır organizasyon yapan girma giderlerini bize beyan ederek yansıtacak ve organizasyon bedeli adı altında % 18 lik tutarı kesmesi gerekecektir.Benim az onceki %18 den kastım faturayı tek kalemde keserse %8 kesemez genel orana tabidir.

Saygılar.

Evet tabi. Paket tur bedeli derse mecburen %18 olacaktır.
Ancak tur işinde değil % 10 %1 bile önemli bir maliyettir. Siz 8 le aldığınız hizmeti 18 le satarsanız %10 zarar edersiniz.

Teşekkür ederim bende konuyu başka yerden araştırdım sonra ngurayın dediği gibi olması gerekiyo ama mükellef bununla mı uğraşıcam derse % 18 li kesmesi gerekiyor.