fonradar

Özelge Sisteminin Uygulanması Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba;

Bir firmamız için özelge talep etmek istiyoruz, uygulamasını yapacağımız iş için her kes bir şey söylüyor, her kafadan bir ses çıkıyor, onun için yazılı olarak elimizde bir belge olmasını istiyoruz. Daha önceden özelgeye müracaat etmedim hiç, ilgili müracaat formunu doldurduktan sonra bağlı olduğumuz vergi dairesine veriyoruz sanırım.

Sormak istediğim diyelim ki, özelgeyi aldık, ancak sonradan özelgede olduğu şekliyle uygulamadık, yada özelge farklı çıktı ve uygulamadan vazgeçtik, bu durumda özelgenin bizi bağlayıcılığı nedir? Ben uygulayıp, uygulamam konusunda serbest olduğumuzu ancak, uygulamanın yanlış olması halinde bizi cezadan koruduğunu biliyorum, yanlışmıyım?

Bir de bir ara yeni özelge sistemi çıkarken bunun ücretli olacağı söylenmişti, şuanda ne kadar ücret alınıyor, harca bağlanıyor?

Uygulayanlardan bilgisi olan var mı?

Teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Özelge bir nevi bilgi edinme sistemidir. Gelen cevaba illa uyma zorunluluğunuz yoktur. Cevaba göre hareket eder fakat cevap kanunlara uymayan birşekilde ise cevaba göre hareket ettiğinizden cezadan kurtarır. Cevaba göre işlem yapmayıp incelemeye girerseniz haklılığınızı mahkemede ispat etme durumunda kalırsınız. Bildiğim kadarı ile şu an bir ücret talep edilmiyor.
Ek olarak hatta idarenin çıkardığı tebliğlere dahi uymayabilirsiniz. Ancak tebliğin hatalı olduğuna dair elinizde kuvvetli delillerin olması ve mahkeme aşamasında haklılığınızı ispat edebilmeniz gerekir.

Son düzenleme: