fonradar

Özelge

Merhaba arkadaşlar benim bildiğim özelge hangi mükellefe verildiği ise o mükellefi bağlayıcılığı vardır.Başka mükellefler tarafından vergi idaresine veya mahkemelere emsal olarak gösterilebilir mi? Teşekkürler.

sayoın cicinho,

özelge (mukteza) mükellefin GİB sayfasından özelge talep formunu doldurup gönderdikten sonra mükellefe geri bildirimidir örnek emsal olarak kullanabilirmisiniz diye sorarsanız her özelge (mukteza) geneli kapsayacak bir durumu olmadığını göz ardı etmemeniz gerekir.

İyi Günler.

Selamlar
Özelgede tabiki muhatabına karşı bir bağlayıcılık vardır.Bir başkasına verilmiş özelgeye istinaden işlem yapılmaz.Fakat şu yapılabilir:Örneğin özelgeyi emsal kabul ederek işlemi gerçekleştirmeden önce,muhatap kurumunuz hangisi ise özelgeyi göstererek,kendiniz için de bir yol belirleyebilirsiniz.Takdir edersiniz ki daire çalışanları bazen her konuya hakim olamamaktadır.İlgili özelgelerle onlarıda bilgilendirmek ve ilgili sorunu çözme konusunda onlara yardımcı olmakta faydalı olabilmektedir.her ne kadar bu özelgeye göre işlemi yaptırmayacak olsalarda kafalarda bir ışık yakılması açısından örnek özelgeleri göstermekte fayda vardır.Yeterki işlemi yapmamış olun..
Buna benzer bir örnek birkaç ay önce yaşadım.Gerçi sorunumu özelge ile değil iç genelgeyi bularak çözdüm.Neticede bu genelgeyi bile bulamasaydım mükellefe gereksiz yere ve haksız bir şekilde epeyce bir vergi salınacaktı.Kaldı ki vergi denetmenlerinin bile bu iç genelgeden haberi yoktu.
Neticede burada önemli olan işlemi yapmadan evvel tüm emsal belgelerle kendinizi savunmanızdır.Yoksa,"şu özelgeye istinaden şu işlemi yaptım" demenin mevzuat ve uygulamalarda yeri yoktur.
Saygılar

...Özelgede tabiki muhatabına karşı bir bağlayıcılık vardır...
Kendi bildiğinizin doğru olduğundan eminseniz (teyit amaçlı istenmiş olabilir) ve zor bir hukuk mücalesinden galip ayrılacağınızı düşünüyorsanız değil özelge genel tebliğin dahi bağlayıcılığı yoktur ve uymayabilirsiniz. Özelge sadece isteyen için kanuna aykırı bir görüş içersede ona uyduğunuzda size ceza kesmelerinin önünü tıkar.

Son düzenleme:
Selamlar
Sayın Kartal,yazımdan yapmış olduğunuz alıntı da sanıyorum bir yanlış anlaşılma olmuş..Bağlayıcılıktan kastım,özelge kime verilmişse, o kişiyi ilgilendirir anlamındadır. O özelge sonucunda yapılan işlem o firmayı bağlar..örneğin sizin aldığınız özelgeye istinaden ben işlem yapabilir miyim?Yani sizin özelgeniz beni bağlar mı?İşte anlamı budur..
Saygılar