fonradar

Özürlü Çalışan SSK Tahakkuk Hesaplama

tuna07

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Bir konuda yardıma ihtiyacım var. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

310 çalışanımız var.
310 çalışan haricinde 5 özürlü personelimiz var.

Özürlü personellere ait bordro ve onaysız tahakkuk fişi detayları şu şekilde.

PEK İŞVEREN iŞÇİ GÜN SAYISI
1.087,53 231,64 152,25 30
1.408,85 300,09 197,24 28
930,07 198,10 130,21 27
1.035,45 220,55 144,96 30
1.035,45 220,55 144,96 30
--------------------------------------------------------------------------------------------
5.497,35 1.170,94 769,63

TOPLAM PRİM: 1.940,57
5510 İND: 274,87
4857 İND: 698,42
NET PRİM:967,28
DV:17
iŞSİZLİK: 164,92
ÖDE.NET TUTAR: 1.149,20

1.Sorum: Özürlü çalışan oranı %3 olmak zorunda değil mi?
Buna ilişkin evrak düzenini ve yazışmaları personel müdürlüğü yaptığı için detaylı bilgi alamıyorum. Ama kanunda gördüğüm kadarıyla oranın böyle olması lazım. Hatta yazılı bildirimlerin falan düzenli yapılıyor olması gerekiyor. Bu konudaki mevzuata ait derli toplu bir anlatıma ihtiyacım var.

2.Sorum: 4587 sayılı kanundan gelen indirimi bir türlü hesaplamayı beceremedim.
Özürlü personele ait gün sayılarını asgari ücretle ilişkilendirdikten sonra 5 kişinin işveren payının %100'ünü ya da 4 kişi için %100, 1 kişi için %50 gibi tüm varyeteleri deneyerek rakamı bulmaya çalışıyorum fakat bir türlü işin içinden çıkamadım.

Saygılar

Ynt: Özürlü Çalışan SSK Tahakkuk Hesaplama

anladığım kadarıyla tahakkukta özürlü işçi teşviğinden faydalanmışsınız.
sadece 5510 sayılı işveren teşviği hesaplanmış.

faydalansaydınız tahakkukta muhakkak indirim satırı görünürdü.
SGK ya başvuru yapmamış olabilirsiniz.

pardon bir de koyu ile belirtmişsiniz, görmemişim :)
hangi tutar %50 teşviğe ait

Sayın parlak1980,

Soruma ilişkin detayı aşağıya alıntıladım.

tuna07 ' Alıntı:
4857 İND: 698,42

2.Sorum: 4587 sayılı kanundan gelen indirimi bir türlü hesaplamayı beceremedim.
Özürlü personele ait gün sayılarını asgari ücretle ilişkilendirdikten sonra 5 kişinin işveren payının %100'ünü ya da 4 kişi için %100, 1 kişi için %50 gibi tüm varyeteleri deneyerek rakamı bulmaya çalışıyorum fakat bir türlü işin içinden çıkamadım.

öncelikle özürlüler listesini (özürlü raporları ile )gidip işkurdan onaylatıp ardından sskdan özürlü kodunu açtırdınız mı? bunları yaptırdıktan sonra kontenjan dahilinde (personelin toplamının %3'ü) %100 özürlü teşviğinden kontenjanın üstündekilerde %50 özürlü teşviğinden yararlanıyoruz. dediğim gibi sgk'dan kodu açtırmanız gerekir.

erko10 ' Alıntı:
öncelikle özürlüler listesini (özürlü raporları ile )gidip işkurdan onaylatıp ardından sskdan özürlü kodunu açtırdınız mı? bunları yaptırdıktan sonra kontenjan dahilinde (personelin toplamının %3'ü) %100 özürlü teşviğinden kontenjanın üstündekilerde %50 özürlü teşviğinden yararlanıyoruz. dediğim gibi sgk'dan kodu açtırmanız gerekir.

Sayın erko10,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Anlattığınız işlemler yapılmış durumda. Zira, uzunca bir süredir özürlü çalışan personellerimiz var ve konuya ilişkin teşviklerden de yararlanıyoruz.

Benim kafama takılan nokta; sizin de belirttiğiniz gibi, personel toplamının %3'ü kadar özürlü personelimiz olması gerekirken (çalıştığım şirket için 310*%3= 9 ya da 10 kişi) halen çalışan 5 adet özürlü personelimiz olmasıdır. Yani, yasal zorunluluğun altında kalmışız.

Bildiğim kadarı ile özürlü sayısına ilişkin olarak ilgili kurumlarla sürekli bilgi aktarımında bulunulmasına rağmen, niçin toplam özürlü sayısı konusundaki hataya karşı herhangi bir şey söylenmemiş?

bununla ilgili size uyarı yazısı göndereceklerdir eğer yinede özürlü personeli olması gerektiği kadar istihdam etmezseniz öncelikle size ceza kesip, muhtemelen size özürlü personel istihdam etmeniz için işkura kayıtlı iş arayan özürlü personel yönlendireceklerdir.

size tavsiyem bir an önce özürlü personel eksiğinizi giderin çünkü işkur kolay kolay ceza kesmiyor ama en çok kestiği (önce uyarı yazısı gönderip) özürlü personel çalıştırmakla alakalı.

tuna07 ' Alıntı:
erko10 ' Alıntı:

Sayın erko10,

Anlattığınız işlemler yapılmış durumda. Zira, uzunca bir süredir özürlü çalışan personellerimiz var ve konuya ilişkin teşviklerden de yararlanıyoruz.

Benim kafama takılan nokta; sizin de belirttiğiniz gibi, personel toplamının %3'ü kadar özürlü personelimiz olması gerekirken (çalıştığım şirket için 310*%3= 9 ya da 10 kişi) halen çalışan 5 adet özürlü personelimiz olmasıdır. Yani, yasal zorunluluğun altında kalmışız.

Bildiğim kadarı ile özürlü sayısına ilişkin olarak ilgili kurumlarla sürekli bilgi aktarımında bulunulmasına rağmen, niçin toplam özürlü sayısı konusundaki hataya karşı herhangi bir şey söylenmemiş?

benim de anlamadığım şey , siz ya yenisiniz bu iş te , öğrenmek için bunu niye böyle yapmışlar acaba diye soruyorsunuz, ya da bu işlere bakan biri değilsiniz şirketin açığını yakalamak için uğraşıyorsunuz..? hangisiii

HAZELSU ' Alıntı:
tuna07 ' Alıntı:
erko10 ' Alıntı:

Sayın erko10,

benim de anlamadığım şey , siz ya yenisiniz bu iş te , öğrenmek için bunu niye böyle yapmışlar acaba diye soruyorsunuz, ya da bu işlere bakan biri değilsiniz şirketin açığını yakalamak için uğraşıyorsunuz..? hangisiii

hazelsu,

İlk defa bu kadar büyük bir şirkette çalışıyorum. Daha önce hiç özürlü çalışanı olan bir şirkette çalışmamıştım.
2012 yılı itibariyle resmi kayıtlar şirket içinde tutulmaya başlandı. Ben muhasebe bölümünde çalışıyorum ve bu işlemleri personel müdürlüğü takip ediyor. Fakat, bordro ve tahakkuklar onaydan önce bize geliyor, bunları manuel yöntemle kontrol ettikten sonra onay veriyoruz. Sorumda da belirttiğim gibi, (özürlü teşvikine ait mezvuatı bilmediğim için) teşvike ilişkin indirimi hesaplayamıyorum.

Sonuçta bu indirimi sistem hesaplamış olsa da nasıl yaptığı bilmek istememi ikinci olasılığa nasıl yorumladığını doğrusu çok merak ettim.

Eğer, oturduğun yerden yorum uydurmak yerine lütfedip de daha önce yazdığım mesajlara bir göz atsaydın ( bu işlere bakmayan biri ama mali mevzuata ilişkin 80-90 kadar mesaj atmış), burada gerçekten birşeyler öğrenebilmek adına bulunduğumu anlayabilirdin.

Sorulan bir soruya cevap vermek/vermemek tabii ki üyenin isteğine bağlıdır. Ama soruya yönelik bir cevap yazmak yerine, üşenmeyip kişisel sanrılarla dolu bir mesaj yazmayı tercih etmen de ayrı bir ilginç olmuş.

Böylece, birisi deli saçması olan iki olsalıktan hangisinin olduğunu öğrenmiş oldun.