Özürlü Çocuğu Olan Annenin Erken Emekli Olma Şartları

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Özürlü çocuğu olan annenin erken emekli olma şartları

Soru:8 Haziran 1961 doğumlum. 15 Ekim 1990 sigortalı olarak çalışmaya başladım. Halen özel sektörde sigortalı olarak çalışıyorum. Yüzde 90 oranında özürlü bir oğlum var. Şu anda 2840 gün prim ödemem var. Bunlara göre ne zaman emekli olabilirim? Emeklilik hakkımı aldığımda özel sektörden kıdem tazminatı alma hakkım var mı? Ben pek inanmadım bu emekli ikramiyesine ama size sormak istedim.

Cevap: Yeni yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren, özürlü çocuğu olan kadın sigortalıya yeni haklar getirildi. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 28 nci maddesinin konuyla ilgili fıkrası; ?Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.? Hükmünü içermektedir. Yüzde 90 oranında özürlü çocuğunuz yasanın aradığı, başka birisinin sürekli bakımına muhtaç şartına uygun olduğundan 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki prim ödeme gün sayınızın yüzde 25 i kadar bir süre, prim ödeme gün sayınıza eklenecek. Ayrıca prim ödeme gün sayınıza eklenen süre emekli olmak için aranan yaş haddinizden düşecek(yaş probleminiz olmadığından sizi ilgilendirmiyor).

Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. Emekli olmak için eksik gününüz 2610 gün. Ancak; 1 Ekim 2008 den sonra prim ödeme gün sayınız yüzde 25 oranında(1/4 oranında) artırılacağından, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 2088 gün prim ödemeniz halinde, çocuğunuzdan dolayı prim ödemeniz 522 gün artırılır ve toplam prim ödemeniz 5450 güne yükselerek emekliliği hak edersiniz. (ara vermeden prim öderseniz Ekim 2015 ayında emekli olabilirsiniz) Emekli olacağınız zaman çalıştığınız işyerinden her 360 gün çalışmanıza karşılık, en son aldığınız bir aylık brüt ücret tutarı kadar kıdem tazminatı alırsınız. Örneğin, emekli olduğunuzda son çalıştığınız işyerinde 10 yıl çalışmanızın olduğunu ve en son brüt ücret tutarınızın 15.000 TL olduğunu varsayarsak, 15.000 TL(1.500 TL X 10) kıdem tazminatı alırsınız.
Ekrem Sarisu