zirve

Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Üyelik
12 Eyl 2011
Mesajlar
58
Konum
Kayseri
çalışanımıza,zihinsel özürlü çocuğundan dolayı vergi avantajı sağlayabilir miyiz?böyle bir şey sözkonusu ise nasıl bir yol izlemeliyiz.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Gelir Vergisi Kanunun 31'inci maddesindeki sakatlık indirimi sadece hizmet erbabının kendisi için geçerlidir. Dolayısıyla çocuğunun özürlü olması Gelir Vergisi md.31 açısından durumu değiştirmeyecektir.

Ancak yine Gelir Vergisi Kanunun 89/3'üncü maddesinden yıllık beyanname üzerinden bakmakla yükümlü oldukları kişiler için hizmet erbabına da sakatlık indirimi hakkı tanınmıştır. Ne var ki bu indirim ancak elde ettikleri ücretleri( Birden fazla işverenden alınan ücretin GVK md.86/1-b uyarınca yıllık beyanname ile beyan edilmesi durumu) yıllık beyanname ile beyan eden hizmet erbabının yararlanabileceği bir indirimdir.

Haksızlık mı, bence büyük haksızlık, ama ne yazık ki mevzuat böyle :(
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

(GVK) 31. maddesinin 4842 sayılı Kanun?un(3) 3. maddesiyle değiştirilmeden önceki halinde faydalanabiliyordu.
Malasef bunu değiştirdiler. Haksızlık :(
 
Üyelik
23 Ocak 2012
Mesajlar
210
Konum
Antalya
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Üstatlar,

Açıklamalarınız açıkcası kafamı karıştırdı.

Çalıştığım şirkette, kızı zihinsel özür nedeni ile 1.derece sakat olan bir çalışanımız var. Ücretine 770,00-TL. sakatlık indirimi uygulamaktayız.

Müdürüme konudan bahsettim. Tabii haliyle, burada sizlerle olan diyaloğumuz gibi detaylı soramıyorum. Böyle birşeyler okudum falan desem de hayır, hatalılar, indirim kesinlikle devam ediyor, dedi.

Bu konudaki mevzuata ait (önceki uygulama, değişiklik dönemi, mevcut hali vs. gibi) birkaç şey daha ekleyebilir misiniz? Önce dersimi çalışıp, sonra tekrar konuşmak istiyorum.

Saygılar
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Sayın tuna, www.gib.gov.tr adresinde GVK 31. maddesinin şimdiki hali ve alttada değişmeden önceki hali mevcuttur.
 
Üyelik
23 Ocak 2012
Mesajlar
210
Konum
Antalya
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

mohicans ' Alıntı:
Sayın tuna, www.gib.gov.tr adresinde GVK 31. maddesinin şimdiki hali ve alttada değişmeden önceki hali mevcuttur.

Üstat,

gib>internet vergi dairesi>sıkça sorulan sorular>sakatlık indirimi başlığını ve 222 Seri No'lu GV Genel Tebliği'ni inceleyebilir misiniz?

> SORU 2: Sakatlık indiriminden kimler yararlanır?

--------------------------------------------------------------------------------
Sakatlık indiriminden;
- Özürlü Ücretli (Hizmet erbabı),
- Bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan ücretli (hizmet erbabı),
- Özürlü serbest meslek erbabı,
- Bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabı,
- Basit usulde vergilendirilen özürlüler yararlanır.

SORU 4: Sakatlık indirimi uygulamasının sağlayacağı yarar nedir?

--------------------------------------------------------------------------------
Sakat sayılanların çalışma gücü kayıp oranlarına göre belirlenen dereceler itibariyle tespit edilen 2012 yılına ilişkin aylık sakatlık indirimi tutarları,
- Birinci derece sakatlar için 770 TL,
- İkinci derece sakatlar için 380 TL,
- Üçüncü derece sakatlar için 180 TL?dir.
Bu tutarlar, özürlü ücretlilerde ve bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan ücretlilerde aylık tevkifat matrahından düşülür. Serbest meslek erbabı olan özürlüler ile bakmakla yükümlü olduğu özürlü kişi bulunan serbest meslek erbabının ve basit usulde vergilendirilenlerin yıllık beyan edilecek gelirlerinden (yukarıda aylık olarak belirlenen tutarlar yıllık olarak hesaplanarak) indirilir.
Dolayısıyla, ücretlinin aylık matrahına girecekleri derecelere göre asgari % 15, serbest meslek erbabında ve basit usulde vergilendirilenlerde ise yıllık kazançlarında asgari % 15 katkı sağlayacaktır.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

222 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin esas aldığı GVK 31. madde değiştiğinden dolayı, 222 seri nolu tebliğde yer alanlar ancak 89. madde kapsamında indirimden faydalanabilecektir. 89. maddenin ilk fıkrasında, maddede sayılan giderlerin beyannameden indirilecek giderler olduğunu yazmaktadır. Bu durumda tek işverenden ücret alan ya da 2 veya daha fazla işverenden ücret almakla birlikte parasal haddin altında kaldığından sadece tevkifat yoluyla vergilendirilip, beyanname vermeyen ücretliler, 89. maddenin lafzına göre özürlü çocukları için sakatlık indiriminden faydalanamayacaklardır.
 
Üyelik
23 Ocak 2012
Mesajlar
210
Konum
Antalya
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Üstat,

Bu işte bir karışıklık var.
Zira, belirttiğim gibi biz özürlü çocuğu olan personele sakatlık indirimi uyguluyoruz ve bağlı bulunduğumuz vergi dairesine gerekli başvuru yapılarak bu hakkı kullandırtmaya başladık.
 
Üyelik
2 Ocak 2008
Mesajlar
1,508
Konum
ADANA
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Karışıklığın sebebi bakanlığın bu maddeye göre yeni tebliğ yayınlamamasından kaynaklanıyor. Kanuna göre bu indirim uygulanamaz. Herhangi bir vergi incelemesinde vergi müfettişi bu hususu eleştirecektir.
Kolay gelsin.
 
Üyelik
23 Ocak 2012
Mesajlar
210
Konum
Antalya
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

mohicans ' Alıntı:
Karışıklığın sebebi bakanlığın bu maddeye göre yeni tebliğ yayınlamamasından kaynaklanıyor. Kanuna göre bu indirim uygulanamaz. Herhangi bir vergi incelemesinde vergi müfettişi bu hususu eleştirecektir.
Kolay gelsin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Tuna 07, yaptığınız uygulama kesinlikle yanlış. Daha önce açıkladığımız gerekçelerle bordro üzerinden özürlü çocuk için sakatlık indirimi hesaplanamaz, ancak hizmet erbabı yıllık beyanname veriyorsa kendi vereceği beyanname üzerinde bu indirimden yararlanabilir. Vergi dairesinin size verdiği izin de yanlış, ilk tespit edildiği anda bu yüzden ceza yiyeceksiniz.
 
Üyelik
23 Ocak 2012
Mesajlar
210
Konum
Antalya
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

koraykarakaya ' Alıntı:
Tuna 07, yaptığınız uygulama kesinlikle yanlış. Daha önce açıkladığımız gerekçelerle bordro üzerinden özürlü çocuk için sakatlık indirimi hesaplanamaz, ancak hizmet erbabı yıllık beyanname veriyorsa kendi vereceği beyanname üzerinde bu indirimden yararlanabilir. Vergi dairesinin size verdiği izin de yanlış, ilk tespit edildiği anda bu yüzden ceza yiyeceksiniz.

Günaydın Üstat,

Bu konu hakkında biraz önce VİMER ile görüştüm.

GVK 31. ve 89. maddelere istinaden indirimden yararlanabilir, dediler. ???
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Sayın Tuna07 GVK 31'inci maddenin eski ve yeni hali ortada, 89/3'ün yer aldığı maddenin ilk fıkrasında "yıllık beyanname üzerinden indirilir" ifadesi ortada, 222 Sıra Nolu GVK Genel Tebliğinin yeni durumda geçerliliğini kaybettiği ortada. Artık gerisi size kalmış, ne diyelim.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Özürlü çocuktan dolayı vergi indirimi

Maliye Baş Müfettişi Ahmet Ozansoy'un Yaklaşım Dergisinin Ocak 2011 sayısında yayınlanan makalesinin sonuç bölümünü gönderiyorum. Belki ikna olursunuz.

"Son durumda 222 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği?nde yer alan ve yukarıda açıklanan 3 grup mükellef hakkında sakatlık indirimi uygulaması yapılabilecektir. Ancak, 89. maddenin ilk fıkrasında, maddede sayılan giderlerin ?beyannameden indirilecek? giderler olduğunu yazmaktadır. Bu durumda tek işverenden ücret alan ya da 2 veya daha fazla işverenden ücret almakla birlikte parasal haddin altında kaldığından sadece tevkifat yoluyla vergilendirilip, beyanname vermeyen ücretliler (Bkz. 86/1-b-c), 89. maddenin lafzına göre özürlü çocukları için sakatlık indiriminden faydalanamamaktadır. 89. maddenin 3. bendinde yer alan parantez içi ifadede, parantez içinde yer alan ?tevkifat matrahı dâhil? ifadesi beyannameli ücretlilerden yapılan tevkifatı ifade eder. Nitekim GVK?nın 89. maddesinin yer aldığı bölümün adı ?Gelirin Toplanması ve Yıllık Beyanname? başlığını taşımaktadır. Dolayısıyla 222 Seri No.lu Tebliğ?de ücretlilerin özürlü çocukları için sakatlık indiriminden faydalanabileceğine dair cümle geçerliliğini yitirmiştir. Zira söz konusu Tebliğ; gerek GVK?nın 31. maddesinin, gerekse de aynı Kanun?un 89. maddesinin değiştirilmesinden önceki döneme aittir. Bu maddelerde değişiklik yapılırken beyanname vermeyen ya da veremeyen ücretlilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerin özürlü olması durumu gözden kaçırılmıştır. Bu durumun düzeltilebilmesi ancak yasal düzenlemeyle mümkün olabilir. Bunu temin etmek açısından GVK?nın 31. maddesine, ücretlilerin bakmakla yükümlü bulunduğu eş ve çocuklarından özürlü olanlar için de söz konusu maddenin uygulanacağına dair bir hüküm eklenmesi faydalı olacaktır."
 

Benzer konular

Üst