Özürlü personelin fazla çalıştırılması

Üyelik
28 May 2012
Mesajlar
8
Konum
erzurum
özel bir kurumda özürlü kadrosunda çalışıyorum, sabah 8:00 akşam 18:00 cumartesi günleri çalışılmıyordu 3 haftadır hafta sonu çalıştırılıyoruz. dilekçe yazdım sendikayı aradım falza mesai yapmak istemiyorum diye mecbur çalışacaksın diyorlar birde bu çalışma sonunda şirket ücret değil izin vereceğini beyan ediyor hafta sonu çalışmalarına katılmak istemiyorum sendikanın ve şirketin çalışacaksın baskısı yasal mı?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: Özürlü personelin fazla çalıştırılması

'' Fazla Çalışma Yaptırılmayacak İşçiler

Madde 8 ?Aşağıda sayılan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

a) 18 yaşını doldurmamış işçiler,

b) İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsalar bile sağlıklarının elvermediği işyeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin raporu ile belgelenen işçiler,

c) İş Kanununun 88 inci maddesinde öngörülen Yönetmelikte belirtilen gebe, yeni doğum yapmış ve çocuk emziren işçiler,

d) Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçiler.

Kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçilere fazla sürelerle çalışma da yaptırılamaz.''
b maddesi belki sorununuza çözüm olabilir.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Özürlü personelin fazla çalıştırılması

keremcem ' Alıntı:
'' Fazla Çalışma Yaptırılmayacak İşçiler
b) İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile önceden veya sonradan fazla çalışmayı kabul etmiş olsalar bile sağlıklarının elvermediği işyeri hekiminin veya Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı hekiminin, bunların bulunmadığı yerlerde herhangi bir hekimin raporu ile belgelenen işçiler,
b maddesi belki sorununuza çözüm olabilir.
EVET OLABİLİR.Özürlü raporunda fazla çalışma yapamaz ifadesi var ise yaptırılamaz yok ise işyeri hakimi yada sgk yada hastaneden fazala çalışma yapamıyacağınıza dair rapor alırsanız sorun olmaz.
 
Üyelik
28 May 2012
Mesajlar
8
Konum
erzurum
Ynt: Özürlü personelin fazla çalıştırılması

raporumda yapar ya da yapmaz diye bir yazı yok %44 özürlü raporu sadece.. cevaplarınız için tşk ederim
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: Özürlü personelin fazla çalıştırılması

davutakkelle ' Alıntı:
özel bir kurumda özürlü kadrosunda çalışıyorum, sabah 8:00 akşam 18:00 cumartesi günleri çalışılmıyordu 3 haftadır hafta sonu çalıştırılıyoruz. dilekçe yazdım sendikayı aradım falza mesai yapmak istemiyorum diye mecbur çalışacaksın diyorlar birde bu çalışma sonunda şirket ücret değil izin vereceğini beyan ediyor hafta sonu çalışmalarına katılmak istemiyorum sendikanın ve şirketin çalışacaksın baskısı yasal mı?
Konunun bu bölümünü, mevzuat ve içtihatlar çerçevesinde çerçevesinde ayrıca değerlendirebilirmiyiz?
(Şöyle k;ilgili daha önce f.çalışma yapmamış,muhtemelen f.çalışma ücretide almamış/ödenmemiş! f.çalışma hk.toplu sözleşme hükmü var ise de bu durumu nasıl yorumlamalıyız,işciden f.çalışma onayı alınmamış bu takdirde çalışmak zorunda mı,değil mi?vs.şeklinde...)
 
Üst