fonradar

Özürlü Sağlık Raporu Hk.

Arkadaşlar bir konuda yardımınızı rica edeceğim,

Biz yaklaşık 200 çalışanı olan bir firmayız. Çalışanlarımızdan biri Tatil gününde motosiklet kazası geçirdi ve oldukça uzun bir süre istirahat aldı. Daha sonra işbaşı aldı ve çalışmaya başladı. Ancak ayağına bir aparat taktılar ve yürümekte zorluk çekiyor. Kendisi imalat işçisi ve sürekli ayakta çalışıyor. Kendisi Devlet Hastanesinden Özürlü Sağlık Raporu yani Sağlık Kurulu Raporu aldı ve raporda % 56 çalışma gücü kaybı verilmiş. Sürekli ve ağır özürlü olduğu belirtilmiş. Ancak çalışanın SSK prim gün sayısı henüz çok az yani malülen emekli olamıyor. Bizden de daha kolay bir işe vermemizi istiyor. Beni özürlü kadrosuna alın diyor. Biz de ne yapacağımız konusunda karasız kaldık. Eğer bu çalışanı işten çıkartmak istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? Raporda ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz veya ayakta yapılan işlerde çalışamaz vb. birşey yok. Ne yapmamız konusunda acil yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler,

Ynt: Özürlü Sağlık Raporu Hk.

4857 sayılı İş Kanunu 30 uncu maddesi uyarınca işverenlerin aynı il sınırları içinde elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları işyerlerinde her yılın ocak ayı başında Bakanlar Kurulunca belirlenecek oranda özürlü,eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırmak zorundadırlar.İşyerinde 200 işçi çalışması nedeniyle madde uyarınca özürlü işçi çalıştırmak yükümlülüğünüz bulunmaktadır.İşyeriniz işçisi iken % 56 oranında çalışma gücünü kaybetmiş olan işçinizi özürlü işçi kadrosunda çalıştırmanız mümkündür.Hangi işlerde çalışabileceğine ilişkin sağlık kurulu raporu temin etmeniz gerekir.

Ynt: Özürlü Sağlık Raporu Hk.

bence bu işçiyi raporuna uygun bir işte istihdam etmeye devam etmelisiniz. nasıl olsa eski çalışanınız iyide bir elemanınızsa yani sorunsuzsa özürlü kadronuzuda dolduracağından işinize yarayacaktır. çünkü özürlü işçi bulmak çok zor. adamın zihinsel problemi var işe tek başına gelip gidemiyor ve bu kişiyi size işçi bulma özürlü olarak yolluyor. ben böyle durumlarla çok karşılaştım.uzun lafın kısası sevdiğiniz iyi bir elemanınızsa işinize yarayacaktır.