Pansiyonlar E-Faturaya Geçme Zorunlulugu

Merhaba, köy statusunde bulunan belde de, kaymakamlik/ilçe ozel idare tarafindan duzenlenen isletme ruhsatiyla pansiyon faaliyetinde bulanan isyeri, 1.7.2022 tarihinde efaturaya gecisi zorunlumu yeterli bilgi bulamadim. Rusatta faaliyet konusunda, pansiyon. sınıfı kisminda, 3. Sinif umuma acik istirahat ve eglence yeri ibaresi bulunmaktadir.

Ekli dosyalar

• IMG_20220602_145459.jpg
    IMG_20220602_145459.jpg
    530.9 KB · Görüntüleme: 2
'
''Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Belediyelerden yatırım ve/veya işletme belgesi almak suretiyle konaklama hizmeti veren otel işletmeleri'' belediyeden ruhsat alındığına göre '' Bu Tebliğin yayım tarihi (22.01.2022) itibariyle faaliyette bulunanlar 01.07.2022 tarihine, bu Tebliğin yayım tarihinden sonra faaliyete başlayanlar ise, faaliyete başladıkları ayı izleyen dördüncü ayın başına kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Fatura
uygulamasına geçmek zorundadır.''

Üstadım, affiniza siginarak. Belediye degil ilce ozel idare den alindigin onemi yok, e faturaya gecmesi gerek diye gorusunuz vsr dogrumu anladim.

Yani burada kıstas yetkili makamlardan konaklama izni alınmış olması. ''(535 SIRA NOLU VUK GENEL TEBLİĞİ)'' bu tebliğde belediye ve turizm bakanlığından alınmış belge/ruhsat'tan bahsetmektedir. il özel idarede olsa sonuçta bu iş için ruhsat alınmış. Benim görüşüm geçmelisiniz ama; isterseniz 189 no'lu hattı ararsanız durumu izah ederseniz en kesin bilgiyi alabilirsiniz.

Saygılarımla...

Yada üstadlar değerli bilgilerini aktarırlarsa buda çözüm olacaktır. :)

Syg.

189u aradim, tebligi okuyorlar cevap veremediler, ozelge isteyin dediler malum ozelge istesemde is isten gectikten sonra gelecegi icin, sizlerden bilgi alabilmeyi amaçlıyorum, tesekkurler

Bildiğim kadarıyla bu işyerleri belediye bünyesinden çıkarılıp Turizm Bakanlığına bağlanacak.Yani belediye ruhsatlarının pek bir önemi kalmayacak, bakanlıktan "basit konaklama turizm işletme belgesi" alacaklar.
Bu konuda RG:28.07.2021- 31551 gazeteyi incelesinler derim.

Bildiğim kadarıyla bu işyerleri belediye bünyesinden çıkarılıp Turizm Bakanlığına bağlanacak.Yani belediye ruhsatlarının pek bir önemi kalmayacak, bakanlıktan "basit konaklama turizm işletme belgesi" alacaklar.
Bu konuda RG:28.07.2021- 31551 gazeteyi incelesinler derim.OTEL VB. KONAKLAMA YERLERİNİN FAALİYETLERİ (GÜNLÜK TEMİZLİK VE YATAK YAPMA HİZMETİ SAĞLANAN YERLERİN FAALİYETLERİ) (KENDİ MÜŞTERİLERİNE RESTORAN HİZMETİ VERMEYENLER İLE DEVRE MÜLKLER HARİÇ)
2022 YILINDA İŞLETME DEFTERİNE TABİİ OLAN MÜKELLEF (OTEL VB. KONAKLAMA YERLERİNİN FAALİYETİ ) 2023 YILINDA ZORUNLU OLARAK E-DEFTERE GEÇİŞ YAPILDI DBS DEN BİLANÇOYA GEÇİŞ OLARAK KAYIT EDİLDİ DOĞRU MU?

2022 YILINDA İŞLETME DEFTERİNE TABİİ OLAN MÜKELLEF (OTEL VB. KONAKLAMA YERLERİNİN FAALİYETİ ) 2023 YILINDA ZORUNLU OLARAK E-DEFTERE GEÇİŞ YAPILDI DBS DEN BİLANÇOYA GEÇİŞ OLARAK KAYIT EDİLDİ DOĞRU MU?
İşletme hadlerini kaybetmiş miydi?Eğer işletme hadleri korunuyorsa sırf sektör içinde diye e-deftere geçiş yapmanız gerekmez.Defter beyan sistemi de e-defter statüsünde sayılır.Ancak işletme hadlerini kaybedip,bilançoya geçiş yapılmışsa işleminiz doğrudur.