Paramızı Maliyeden Alsak

MBOZO

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar aslında muhasebe ücretleri her ay vergi gibi maliye mükellef tarafından yatırılsa yatırmayıncada gecikme cezası olsa. Biz her ay paramızı daireden alsak ve maliyede muhasebecilere vergi kaçağını önleme için muhasebecilere çeşitli sorumluluklar verirse hem bizim için çok iyi olur hemde bir çok vergi kaybı önlenir düşüncesindeyim.
(Çok fazla hayalciyim herhalde :) )

Siz ne düşünürsünüz

Devlet kıskacına takılır. Ne kadar alacaklı olursan ol devlet sana o parayı mükellefden daha zor öder eminim. Hayalde bile karamsarlık oldu , kusura bakma.

Bence güzel bir ütopya fakat ; biraz daha sadeleştirelim.

mali müşavirlerin yetkilerinin arttırılması meslağin saygınlığını arrtırmasnıda kaçınılmaz hale getirir .. bunun yanısıra denetim mekanizmasının kusursuz çalışması gerekmektedir.. yoksa denetim mekanizmasının mükemmel işlememsi verilen bu yetkilerin suistimal edilmesine ve meslağin saygınlığı konusundaki beklentiyi tam tesine çevirecektir.

İyi çalışmalar

denetim için bize verilecek olan yetkilerini kötüye kullanan meslek mensuplarına çok ciddi cezalar verilirse bu mekanizma işler. Mekanizmanın işlemesi üzerine devlet bizim paramızı eminim ki mükellefden daha kolay verir.

Mükellefin vergi borçlarını bizim muhasebe ücretinden bile mahsup ederler bence :p

Hal bu durumdayken neden bu işi yapıyorum ben deyip kendime kızıcam...

ama neden şimdi böyle yarın neler olacak kimbilir. bence hersey güzel olacak...(nezaman ne zaman)

:) :)

ZİNDAN' Alıntı:
Mükellefin vergi borçlarını bizim muhasebe ücretinden bile mahsup ederler bence :p

sayın zindan hayalimizi kabusa çevirme valla köküyle gider bizim paralar. Mükellefden az çok alıyoruz. bundan da oluruz. :lol:

Ynt: Paramızı Maliyeden Alsak

değerli meslektaşlar.
Bence çözüm ilk önce maliye bakanlığının beyanname imzalatma hadlerinin kaldırılmasıdır.
Daha sonra sözleşmelerin Muhasebeciler odasına verilerek tahsilatların oda kanalı ile yapılması ve ücretini aksatanların beyannamelerinin kesinlikle verilmemesidir.
Odalarda bu işle ilgili hukuk servisleri kurulmalı ve meslek mensuplarının haklarını korumalıdır.
Tahsil edilen ücretlerden belli bir oranda gider payı kesilerek odalara aktarılmalı...........

Saygılarımla-SMMM TAŞTAN SEÇER

1. ücretlerin mb ödeme kesinlikle karşıyım. devlet alacağına aslan kesilir ama iş ödemeye gelince kırk dereden su getirttirir. dimyada pirince giderken eldeki bulgurdan olmakta var. (ilk önce devletin kendi alacaklarını kapatması)
2. eğer ücretinizi alamadı iseniz sözleşmenizi tek taraflı fes edip odanızada durumu bildirirseniz bir başka sm/smmm o mükellefin defterini tutamaz.

arkadaşlar,ben 2.türkiye muhasebe forumu'na katıldım.
TÜRMOB yetkililerinin bir açıklaması oldu.çalışmalarından bahseddiler. bu konunun gündemlerinde olduğunu ve üzerinde çalışmalar yaptıklarını söylediler.inanıyorum ki,yakın gelecekte bu konuya çözüm getirilecektir.

getirilecektir diyorum çünkü,onlarda bizim gibi meslekten insanlar.aynı sıkıntıları onlarda yaşıyorlar.

Ücretimizi maliyeden almak bence Mesleğimize vurulacak bir darbedir. Çünkü biz Serbest meslek erbabıyız, iyi yada kötü bir unvanımız var ücretimizi maliyenin denetimi altına bırakmak bir nevi memurluktur. Amacım memurları küçümsemek değil, ancak bu mesleğe gönül vermiş biri olarak, bağımsız iken bağımlı hale gelmeyi birçok meslektaşım gibi bende kabul edemem. Bu mesleğe yeni giren arkadaşlarımız olaya maddi yönden bakabilirler, ama zamanla kariyerlerinden çok şey kaybedeceklerinin muhasebelerini şimdiden yapmalıdırlar. Benim yeni gelen neslimize tavsiyem çözümü Devlette yada bir başka kurumda değil kendimizde arayalım.

Saygılarımla.

Sayın SMMMSEÇER,

Bende hep Odanın ücretler konusunda görev almasını hayal etmişim ve sohpet konusu yapmışızdır. Hatta odanın konuyla ilgili kurulunun ismini, işleyişini, komisyonlarını ve hatta cezai yaptırımlarına kadar senaryolar geliştirdik. Olmamasını gerektiren hiç bir durum yok. Böyle bir organizasyon meslek sorunlarımızın birçoğunu giderebileceğine inanıyorum. Belki de ozaman ünvanımızda bulunan serbest kelimesinin gerektirdiği gibi işimizi yapabiliriz.

ücretlerimizi maliyeden almak,bizi resmen memur yapar.en mantıklısı,meslek odalarının tahsil etmesidir.onlar içinde yeni bir gelir kapısı açılmış olur.
aslında düşününce bir çok konuda avantajlarıda olacaktır.
1- meslek mensupları arasında haksız rekabet ortadan kalkacak.
2- müşteri , meslek mensubuna pazarlık girişiminde bulunamayacak.
bu vesile ile bizlerde zor durumlara düşmeyeceğiz.
3- geç aldığımız ücretler için,gecikme zammı uygulansın
4- herşey türmob un gözetiminde olacağı için,kaçak muhasebecilerin oranında büyük azalma
olacak.yakalanma ihtimalleri artacak.
5- odalara gelir sağlanacak
6- odalar, borcu olan meslek mensuplarının aidat ödemelerini,otomatik alırlar.
7- ayrıca benim şahsi görüşüm,basit usul kalkmalıdır.yada basit usul olma şartları
ağırlaştırılmalıdır.(haksız yere o kadar çok basit usul var ki)
şu anda aklıma gelenler bunlar,örnekler dahada çoğaltılabilir.

kesinlikle odalar tarafından tahsilat getirilmeli, ve ödenmeyen ücretleri için faiz uygulanmalı.

mükelleflerden dileci gibi para istemekten bıktım beni meslekten soğutuyor