zirve

Parça Başı Ücret de SSK Uygulaması?

Üyelik
13 Tem 2005
Mesajlar
108
Bir tekstil atölyesinde parça başı ücret uygulanması halinde işçilerin SSK günleri nasıl hesap edilebilir. Aylık kazançları Asgari ücret tutarına mı orantılanacaktır? SSK ya eksin gün bildirimi yapılırken iş sözleşmesini eklemek yeterli midir? Parça başı iş sözleşmesi yapılırken işçinin dikebileceği her modele göre alabileceği tüm fiyatları tek tek yazmak mı gerekir? Modeller önceden tahmin edilemeyeceği için nasıl bir standart koymak gerekir?
 
Üyelik
29 Ağu 2007
Mesajlar
204
Konum
SAMSUN
Ynt: Parça Başı Ücret de SSK Uygulaması?

Sigortalının ay içindeki çalışma günü,prim ödeme gün sayısı olarak kabul edilmeli.İş sözleşmesi saat ücreti karşılığı yapılmış ise kısmi süreli çalışan sigortalıların ay içinde çalıştığı toplam sürenin, 4857 sayılı İş Kanununa göre günlük olağan çalışma süresi olan 7,5 saate bölünmesiyle, sigortalı için bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı hesaplanır.

Saatlik, günlük, haftalık veya aylık olarak belirli bir ücrete dayanmış olmayıp da komisyon ücreti ve kâra katılma gibi belirsiz zaman ve tutar üzerinden ücret alan sigortalıların prim ve ödeneklerinin hesabında esas tutulacak günlük kazançları, Kanunun 82 nci maddesi hükmüne göre belirlenen alt sınırdır.

Çalışma süreleri aylar itibariyle farklılık göstermeyecek ise iş sözleşmesi yeterli. Aydan aya değişiklik olacak ise bir puantaj yapılması daha uygun olur.

İş sözleşmesine,önceden tahmin edilemeyen hususlarda kesin bir hüküm konması uygun düşmez.
 
Üst