fonradar

Part-Time Çalışma Puantajı

melissa

Katkı Sunan Üye
tam 1 ay çalışan fakat yarım gün olarak part tıme çalışan kişin puantajı nasıl yapılır?

Ynt: part tıme çalışma puantajı

Merhaba ;

SSK 'nun 16-318 Ek sayılı Genelgesi'nin ;

V- AY İÇİNDE 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞAN VEYA EKSİK ÜCRET ÖDENEN SİGORTALILAR İLE İLGİLİ OLARAK YAPILACAK İŞLEMLER

başlığı altındaki 4.maddeyi ve devamındaki örneği incelemenizi öneririm.

Ynt: part tıme çalışma puantajı

PART-TİME PERSONEL ÇALIŞTIRMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Bilindiği gibi Mali müşavirliğini yaptığımız mükelleflerimizin tüm sorunlarını en ince teferruatına kadar ilgilenmekte , kanuni ölçüler içinde yanıt bulma çabası içindeyiz. SSK mevzuatına göre işyerinde günde bir saat bile çalıştırılması halinde tam gün üzerinden sigorta priminin gösterilmesi esas alınmakta idi ancak bu usul detayları ile ele alındığında işverenlerin itirazlarının haklı tarafları vardı. Bu uygulama bir çok kurum tarafından çalıştırılmamış personelin sigorta primlerinin yatırılması gibi bir haksızlıkla karşılaşılmasına sebep olmakta idi.

SSK genel müdürlüğü ile yazışmalar yapılarak sonuç alınmıştır. SSK Genel Müdürlüğünden alınan görüşte(Ek-1) part - time olarak çalıştırılacak personelin sigorta primlerinin gösterilmesinde dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir.

1- Part-time olarak çalıştırılacak personel ile iş sözleşmesi ( akit ) yapılacaktır. (Ek-2 )

2- Part-time olarak çalıştırılacak personele aylık puantaj cetveli (çalışma saatlerini gösterir) tutulacaktır. Ve bu puantaj cetvellerinin üzerine? part-time çalıştırılan personele ait puantaj cetveli ?ibaresi konulacaktır. Her ay sonunda SSK? na verilen eksik çalışma günlerinin sebepleri belirtilen
bilgi formu verilecektir.

3- Aylık çalışma saatinin toplamı 7.5 saate bölünerek günlük sigorta prim tutarı bulunacaktır.
(Aylık çalışma saati toplamı günlük normal 7.5 saatlik çalışma süresine bölünerek kesirler tama
iblağ edilmek suretiyle prim ödeme gün sayısı hesaplanacaktır.

4- 4857 sayılı İş Kanunu nun 46 ve 63 maddelerine göre haftanın tatilden önce altı iş gününde
çalışanlara çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın 7.5
saat üzerinden hesaplanacak. Ve bir gündelik tutarında hafta tatili ücreti ödenmesi
gerekmektedir. İleri ki tarihlerde muvazaalı durumlarla karşılaşılmaması için hafta tatili
gününden önce altı gün çalışılmış olması hesaplanması halinde hafta tatil ücreti ödenmesi ve
sigorta primine esas gün sayıları ile birlikte matraha ilave edilerek bildirilmesi gerekmektedir.

5- Mesaileri Part-time çalışma esasına uymayan personel için Part-Time çalışma sözleşmesi
düzenlenmeyecektir.

EKLERİ :
Ek-1) SSK 16.10 1998 tarih ve 783481 sayılı yazısı.
Ek-2) SSK Müdürlüklerine verilecek dilekçe örneği.
Ek-3) Part-time Hizmet Akdi.

EK-2
ÖRNEK :

PART ? TİME HİZMET AKTİ

İŞVERENİN :
ÜNVANI : ...
ADRESİ :...

PERSONELİN
ADI SOYADI :...
BABA ADI :...
D.YERİ VE YILI :...
İKAMETGAH ADRESİ :...

YAPILACAK İŞİN
KONUSU : Gazete ve diğer yayınların dağıtımını yapmak.
İFA ŞEKLİ Yaya olarak yapılacaktır. İşverene bildirilmeksizin sürücü belgesiz herhangi bir vasıta ile dağıtım yapıldığında şirketimiz doğabilecek kazalara bağlı problemlerden mesul olmayacaktır

DAĞITIM BÖLGESİ :................................. İlçesi ............................... Semt/Mahallesi

İŞİN SÜRESİ BELİRLİ İSE
BAŞLANGIÇ : ....../....../200.. BİTİŞ :....../....../200..

ÖZEL ŞARTLAR
1- Şirketin dağıtım sözleşmesi olan günlük,haftalık,aylık yayınları ve insört dağıtım broşürleri dağıtmak.
2- Çalışma saatleri .............................. arası olup günlük azami ...... saattir.
3- Büroların bilgisi dışında hiçbir abonenin aboneliği sona erdirilemez.
4- Dağıtımı yapılan yayınların vermiş oldukları promosyonları abonelere eksiksiz olarak ve zamanında ulaştırmak.
5- Dağıtımın icrası esansında yapılan ve belgelendirilmesi mümkün olmayan masraflar (Dolmuş, Otobüs vs. ) dışında yapılan masraflar fiş veya fatura ile belgelendirilmesi halinde nakit olarak ödenecektir. Belgelendirilmesi mümkün olduğu halde belgelendirilmeyen masraflar için hak iddia edilemez.
6- Günlük Brüt ücreti ................................................ TL dir.
7- Sigorta primi esas gün sayısının hesaplanması : Aylık olarak tutulacak günlük puantaj cetvellerinden hesaplanacak aylık çalışma saati toplamı bir günlük normal 7.5 saatlik süreye bölünerek ve kesirler tama iblağ edilerek aylık sigorta primine esas gün sayısı bulunacaktır.
8- Bu sözleşmede yazılı olmayan konularda 1475 sayılı İş Kanunu nun hükümleri uygulanacaktır.
İş bu Hizmet Akdi 1475 sayılı İş Kanununun 11. Maddesi gereği ....../....../ 199... tarihinde İşveren ................................... ile personel ............................................ arasında yukarıdaki şartlar kabul edilerek iki nüsha halinde düzenlenmiş ve okunup şartlar üzerinde anlaşıldıktan sonra imzalanmıştır.

Bu iş sözleşmesini okudum, bir nüshasını aldım, şartları aynen kabul ediyorum.

İŞVEREN PERSONEL
İmza