fonradar

Part-time Kazanılmış Hak mıdır ?

Selamlar olsun

2008 aralık ayından beri çalıştığım işyerinde 50% parttime uygulaması var. Sözleşme 100% çalışan olarak devam etmekte fakat 6 aylık sürelerle geçici 50% çalışma uygulamasi var. İşyerinin 2 farklı departmanında aynı uygulama sözkonusu, tek farkları bir departmanda günlük 4 saat çalışma ve diğerinde (benim durumum) aylık 11 gün çalışma mevcut. 2011 mayıs ayından bu (2,5 yıl 100% çalışmışlığım var ve 3,5 yıl 50% çalışmışlığım bu ay sonuna kadar devam etmekte).

- 10 Ekim tarihinde bana kasım ayı çalışma planım mail olarak iletildi (50% olarak yani 11 gün çalışma)
- 15 Ekim tarihine çalışmış olduğum departmanda parttime 50%'den 75% çıkarılacağı sözlü olarak iletildi (bu durumda 2/3'den fazla çalışma olduğundan parttime uygulaması sona erdirilmiş oluyor fakat diğer departmanda part time uygulaması mevcut hali ile devam ettiriliyor)
- 27 Ekim tarihinde bana güncellenmiş kasım ayi çalışma planı mail olarak iletildi (75% olarak yani 16 gün çalışma)

sorum:
- sürelere bakıldığında part time artık kazanılmış olan bir hakmıdır (tüm aile düzenimi bu doğrultuda düzenledim)
- sürelere bakıldığında bu kadar kısa vadede değişiklik yapma hakkı varmıdır işverenin (bir ihbar süresi gerekmez mi?)
- bir departmanda bu hakkın saklı tutulması ve diğer departmanda bu hakkın alınması eşitlik ilkesinle uyuşuyor mu?

İyi çalışmalar dilerim hepinize

(bu durumda 2/3 den fazla çalışma)demenizden,konu hakkında kısmen bilgi sahibi olduğunuz anlaşılıyor.
Sözleşmeler farklı şekilde/türlerde düzenlenebilir.
Kısmi süreli sözleşmeler kapsamında süre yönünden kıstas,tam zamanlı işciye göre haftalık çalışma süresi azami 2/3 dür.İşyerinizde haftalık çalışma süresi 45 saat ise kısmi çalışma süresi en çok 30 saat olabilir.
a-Kasım öncesi uygulanan
b-01.kasım itibariyle uygulanacak
haftalık iş günleri toplamındaki haftalık çalışma sürelerinin toplamını belirtebilirseniz,daha sağlıklı cevep verilebilir.

PArt time çalışma , bir çalışma türüdür, hak olarak görmek mümkün değil bence.