fonradar

Pasaport Süre Uzatma

şirket sahibi yurtdışından devamlı ithalat ihracat yapıyor ve fuarlara da gidiyor şimdi pasaportunun süresini uzatacak peki yol masraflarını gider olarak işleyebiliyor da aynı şeilde pasaport süre uzatımını da işleyebilir mi yoksa şahisi mi olur?

iyide 500 tl pasaport parasını tatil yapmak için vermiyor asıl amaç iş için sonra iş yapıp para kazanırs belki tatilde yapar ama devamlı yurtdışına çıkıyor asıl amaç iş

daha önce hiç pasaport çıkartmamış personelin, müşterinin yurt dışındaki ofisine gitmesi gerekiyor, yada fuar katılımı var.

bu durumda pasaport bedeli masraf yazılır mı ? bu konuda yazılmaz şeklinde düşünüyorum. farklı bir görüş var ise dayanağı nedir ?

bunun dışında yapılan vize masrafları var, mesela şengen vizesi alınıyor 6 ay yada 12 aylık bu durumda vize masrafları gider yazılır mı ?

iyi günler diliyorum.

Sayın Arkadaşlar,

Pasaport kişisel bir belgedir, özellikle son dönemde 10 yıllık bir pasaport çıkarıldığında bu belgenin 10 yıl boyunca şirket seyahatleri için kullanılacağını varsaymak fazlaca abes olur. Pasaport kitapçık bedelini ve süre harcını şirket giderlerine yazamazsınız. Ancak bu bedeli bir yardım, yan ödeme gibi ücretlerin içine ekleyip öderseniz o zaman olabilir. Seyahate özel tek seferlik bir belge olsaydı amenna. Bunun yanında vize için yapılacak masrafları seyahat süresine uyan bir vize alınmışsa doğrudan diğer yolculuk giderleri gibi Dış Seyahat Masrafları olarak gider yazabilirsiniz.

Bu tür meselelerin halli yada cevaplandırılmasında miktarın küçük yada büyük olmasının hiçbir önemi olmadığını hatırlatmak isterim. Özün önceliğine aykırı olur.