Patronun Hilekarlığı

( 08.07.2013 ) Tarihinde 4 yıldan beri çalışmakta olduğum işyerime gittiğimde patron tarafından sözlü olarak işime son verildiğini söyledi yasal haklarımı alacağım söylenip hiçbir evrağa imza atmadan işyerinden dışarı çıktım aynı gün Notere gidip Kıdem tazminatı+İhbar tazminatı+Yıllık izin alacağımı yazarak Noterden ihtarname çektim işyerime ( 08.07.2013 ) tarihinde çektiğim ihtarname işverenin eline ulaştığında beni telefonla arayıp bize bunu nasıl yaparsın sana hiçbirşey ödemiyeceğiz dedi ve ( 15.07.2013 ) tarihli bir ihtarname geldi evime ( 08.07.2013. 09.07.2013. 10.07.2013 ) tarihlerine ilişkin devamsızlığınızın geçerli bir mazerete bağlanması, buna ilişkin resmi evrak sunmanız aksi halde iş akdinizin bildirimsiz ve tazminatsız olarak haklı nedenle feshedileceği İHTARIDIR. işverenin çekmiş olduğu bu ihtarname mahkemede işverence haklı bir sebep doğururmu yasal haklarımı alamamam gibi bir durum söz konusu olurmu? Saygılarımla.
NOT: bir Avukatla görüşülüp Mahkeme süreci başlatıldı.

( 08.07.2013 ) Tarihinde 4 yıldan beri çalışmakta olduğum işyerime gittiğimde patron tarafından sözlü olarak işime son verildiğini söyledi yasal haklarımı alacağım söylenip hiçbir evrağa imza atmadan işyerinden dışarı çıktım aynı gün Notere gidip Kıdem tazminatı+İhbar tazminatı+Yıllık izin alacağımı yazarak Noterden ihtarname çektim işyerime ( 08.07.2013 ) tarihinde çektiğim ihtarname işverenin eline ulaştığında beni telefonla arayıp bize bunu nasıl yaparsın sana hiçbirşey ödemiyeceğiz dedi ve ( 15.07.2013 ) tarihli bir ihtarname geldi evime ( 08.07.2013. 09.07.2013. 10.07.2013 ) tarihlerine ilişkin devamsızlığınızın geçerli bir mazerete bağlanması, buna ilişkin resmi evrak sunmanız aksi halde iş akdinizin bildirimsiz ve tazminatsız olarak haklı nedenle feshedileceği İHTARIDIR. işverenin çekmiş olduğu bu ihtarname mahkemede işverence haklı bir sebep doğururmu yasal haklarımı alamamam gibi bir durum söz konusu olurmu? Saygılarımla.
NOT: bir Avukatla görüşülüp Mahkeme süreci başlatıldı.
Sizin çektiğiniz ihtarname içeriği nasıldı ve ona cevap verdilermiydi

İlk ihtarname çeken taraf siz olduğunuz için maça 1/0 galip başlamış olduğunuzu söyleyebilirim,
sonrasında işcinin devamsızlık yaptığına dair işveren iddiası sorunlu,
bu davanın işci lehine sonuçlanması muhtemel

İşveren yanlış yapmış, çektiği ihtarnamenin içeriği;

"Tarafınızca gönderilen ihtarda,iş akdinizin feshedildiğini öğrendiğiniz için ihtar çektiğiniz ancak tarafımızca yazılı ve sözlü olarak tarafınıza herhengi bir şekilde ,iş akdinizin feshine yönelik bir beyanda bulunmamıza rağmen,işyerini terkettiğiniz görülmüştür.

İş bu ihtarımızın tebliğini izleyen ....iş günü içinde işbaşı yapmanız,aksi takdirde izinsiz ve özürsüz-mazeretsiz olarak iş yerini terketmiş sayılacağı/olacağınızdan,iş akdiniz haklı nedenle feshedilecektir."

şeklinde olsaydı daha uygun olabilirdi.

Merhaba arkadaşlar ,
Kusura bakmayın forumda yeni olduğum için konuyu nereye açacağımı bulamadım.
7 ocak 2013 te İzmir'de OSGB Bünyesinde işe başladım.Sigorta girişim 23.01.2013 tarihinde başladığımı öğrendim.Buna her neyse dedik ve geçtik.Sonrasında Mart ayında Türkiye genelinde bir iş için görevlendirildim.(Sözleşmemde Uşak ili için geçerli bir madde var).1 ay boyunca Türkiye'yi karış karış gezdik.Daha sonra yurtdışı görevlendirilmesi ile Irak'a geldik.Şirketle olan problemlerimizden dolayı Eylül ayında karşılıklı mutabakatla (maillerle sabit) sözleşmemizin feshi için anlaştık ve Irak'taki şirketin bünyesine geçtik.Geçen hafta öğrendik ki eski şirketim bana 1 yıllık alacak için ihtarname göndermiş.Bunun için biz ne yapabiliriz.Eski şirketimizin böyle bir konuda karşılıklı mutabakat var iken dava açması ne kadar geçerlidir.? Yardımlarınızı bekliyorum.İyi günler

Sözleşmede şöyle bir madde var şirketin çalıştığı iş yerleri ile 2 yıl boyunca bir sözleşme yapılmaz yapılırsa eğer 1 yıllık tazminat öder şeklinde.Fakat biz karşılıklı olarak anlaştık ve onay aldık

Son düzenleme:
Bu onay e-postalarında sizden tazminat talep etmeyeceklerine dair bir şey var mıydı?

Anlaşılan olayımız"rekabet yasağı"konusuyla ilgili,
buna göre konuyu BK-6098/M.444 ve devamı maddeleri çerçevesinde irdelemek mümkün olsa gerek.

Sn.Volkanayan

İyi niyetle düşünüldüğünde,işverenin artık bu yola girmemesi gerekir idi ama girmiş,bu noktadan sonra yapılması gereken, aleyhinize açılan bu davanın lehinize sonuçlanması yönünde hukuki gayreti göstermek olmalı,tabi bu süreçte bu konulara vakıf bir avukatınızın bulunması gerekir.

Teferruata girip fazlaca yorum yapmak istemiyorum,zira sözleşmenin bu hükmünün(rekabet yasağı getirilen hükmün)tam olarak ne,neyi ihtiva ettiği/kapsadığını bilmiyoruz.Bu nedenle özetle 2 nokta üzerinde duracağım.
1nci durum:
Her ne kadar olay a mailler üzerinden gelişmiş (ve esasen size göre sonuçlanmış gibi)görünse de,sonuçlanmamış olduğu ortada.Bu süreçte karşılıklı mailler önemli,siz silmediniz, karşı taraf silmiş olsa da,araştırdığıma göre teknolojik manada tespitinin mümkün olacağı,yeterki mümkün olmayacak şekilde bir durum/değişiklik/tahribat olmasın deniliyor(bu noktayı tam bilmiyorum)

Diğer yönden taraflar anlaşarak iş sözleşmesini feshedebilirler ama doğrusu bu işlem böyle değil,yeni bir sözleşme ile sonuçlandırılmalıydı ya da olayınıza ilişkin bu mailler esas alınarak sonradan noter kanalıyle bu anlaşmayı teyit eder nitelikte tebligat göndermiş olsaydınız,bu durum belki biraz daha lehinize olabilirdi ama olmamış(bu noktayı geçelim)

2 nci durum:
Olayınızda rekebet yasağı konusu var,rekabet yasağınında koşulları ve yer,zaman ve işin türü açısından sınırı var,nihai takdiride mahkemeye ait.
(Önceki işyeriniz uluslar arası bir firma ve bu firmanın da ırak da yeni çalıştığınız firmanın faaliyet konuları aynı ya da o firmanın hem burada hem orada faaliyetleri de olabilir(örneğin uluslar arası içecek( kola) firmasını düşünün,sizde bu firmanın sıvı karışım uzmanısınız,buna karşın başka bir ülkede olsa bile ,bir diğer uluslar arası içecek firmasında çalışmamanıza dair,önceki işverenlik tarafından (rekebet)yasağı getirilebilir)dolayısıyle bu hükümde bağlayıcı olabilir!

Ayrıca tamam Türkiye de OSGB bünyesinde çalışıyordunuz,oradadamı osgb deki gibi aynı işi yapıyorsunuz bilmiyorum ama iş güvenliği uzmanı iseniz,bu dava lehinize sonuçlanabilir,çünkü rakip bir osgb de çalışmıyorsunuz,nihayetinde uzman olarak x/ve farklı bir işyerinde üstelik yurt dışında çalışıyorsunuz,uzman olarak bu işyerinde çalışmanıza engel zor, bu noktanın önemli olduğu,böyle ise sınırlamanın özellikle yurt dışını(aynı durum yurt içinde bile olsa,çalıştığınız işyeri rakip bir osgb olmadıkca)kapsamayacağı düşüncesindeyim