fonradar

Payments netting,borc/alacak netleme?

Merhaba,

Ben yurtdisinda finans ogrenimi gormekteyim, ingilizce'de "payments netting" denen islemin Turk mevzuatlarinda nasil yorumlandigini merak ediyorum, bir turlu net bir bilgi edinemedim. Turkcesi borc/alacak netleme midir? Bu islem yabanci kaynaklarda birbiriyle is yapan 2 firmanin anlasma uzerine odemeleri sadece borc/alacak hesaplarindaki farki baz alarak yapmalari olarak yorumlanmis(ornegin: A firmasi B firmasina 100 $lik mal/hizmet satiyor, B firmasi ise 120 $lik, A firmasi netleme islemi sonunda B firmasina yanliz 20 $lik odeme yapiyor) . Sanirim Turkiye'de kabul edilen bir uygulama degil, oyle ise bunu kisitlayan mevzuat nedir? Cok temel bir soru ama burdan Turkiye'deki bilgi kaynaklarina bir turlu ulasamadim, yanitlarsaniz cok sevinirim.

Ynt: Payments netting,borc/alacak netleme?

Merhaba

T.T.K da mahsuplaşma denilen bir uygulama var yani dediğin gibi arada kalan bakiye konusunda 2 tarafta yazılı olarak kabul ederse mahsuplaşma yapılabiliyor, Ama netting dediğin konu eğer hesaplar konusunda sadece verdiğin örnege göre karşı firmaya 20 usd borcum varmış gibi gözükmemesi gerekli. 2 faturada tam olarak muhasebeye işlendikten sonra 120/320 birbirini kapatacak fark kasa veya bankadan ödenecek

Kolay gelsin

bu Arada

FİNANSAL TABLOLARIN SUNULUŞU

TÜRKİYE MUHASEBE STANDARDI ? 1
(Yeniden Düzenlenmiş)

c) Netleştirme : Bu standartta kullanıldığı anlamıyla netleştirme, varlıkların, yabancı kaynaklar ve özkaynaklar ile gelir ve gider hesaplarının da birbiriyle karşılaştırılarak mahsup edilmesidir. Bu standart böyle bir netleştirmeye izin vermez.

IAS -1

Türkiyede yasalda mali tablolar hazırlanırken netleme işlemi yapılmıyor.Yani ödeme olayında tabi TTK nunun ilgili maddesi tam bilmiyorum ama arkadaşın dediği gibi uygulanabilir,fakat dönem sonundaki aynı firmaya ait 340-381-320-120 hesap bakiyelerini elimine etmiyoruz. .Ama IFRS de dolayısıyla TMS de buna paralel olduğu için TMS ye göre netleştirme işlemi yapılıyor.

Türkiyede IFRS e uygun mali tablo düzenlerken siz daha iyi bilirsiniz beni düzeltin ;Payments netting dediğiniz gibi bir current account ınızla ilgili olarak hem trade receivables hemde trade payables da bir tutar varsa vereceğiniz bir reclassifying kaydı ile bu iki tutarı elimine edersiniz.Böylece aktif ve pasifinizi şişmekten kurtarırsınız.

Reclassification

Some offsetting (netting) of assets and liabilities or of income and expense items that had been acceptable under previous GAAP may no longer be acceptable under IFRS.

Ifrs de belirlenen varlıkların ve borçların ve gelirlerin ve giderlerin ayrı ayrı sunulması ilkesi gereği işletmelerin varlıkları ve borçları -gelirleri ve giderleri netleştirmesi yasaktır.

Bu tanımı neden verdiniz anlamadım.IFRS de aynı firmaya ait borç alacak netlemesi yapılıyor.konsolidasyonda zaten zorunlu.Sizin verdiğiniz tanım bir firmanın gelir giderlerini borç alacak kalemlerini ayrı ayrı göstermesi ile ilgili.

aokten ' Alıntı:
Türkiyede IFRS e uygun mali tablo düzenlerken siz daha iyi bilirsiniz beni düzeltin ;Payments netting dediğiniz gibi bir current account ınızla ilgili olarak hem trade receivables hemde trade payables da bir tutar varsa vereceğiniz bir reclassifying kaydı ile bu iki tutarı elimine edersiniz.Böylece aktif ve pasifinizi şişmekten kurtarırsınız.

Üstad

iş yaptığımız A firmasının hem 120 si hem 320 si olsa bile ayrı ayrı göstermemiz gerekli anlamında yazdım.

O tanım tam açıklama standardı ile ilgili bir durum zannımca.
Öneğin siz IFRS yapıyorsunuz ve aynı firmaya ait kaynak ve varlıkları netlemeden mi gösteriyorsunuz yani uygulamanıza göremi yorum yapıyorsunuz ,yoksa standarttan ı çıkarım yapıyorsunuz?
Ben uyguladığımız yöntemi söylüyorum ,4 büyüklerden birinin onayladığı rapora göre,tabi farklı uygulamalarda olabilir ona bir itirazım olamaz.

Konsolide ve Bireysel Finansal Tablolara İlişkin

Türkiye Muhasebe Standardı (TMS 27)

Hakkında Tebliğ

Sıra No: 11

Üstad Konsolide etmiyoruz firma grup şrketi değil mesela yukarıdaki tebliğe bakın isterseniz. Bizede Deloitte geliyor audit için Örnek olarak 120 de ters bakiye varsa bize 159 aldırtırıyorlar.

tebliğde böyle bir konuya rastlamadım .TMS 1 de işlem veya diğer olayın özü gereği yapılan netleştirme dışında yapılmaz diyor.Standartlarda spesifik bir cümle varmı konuyla ilgili ,yazarsan sevinirim.

Ingilizce muhasebe literaturde netting basligi altinda bir kac tane kavram inceleniyor(payment,novation,close-out,etc...), sanirim bunlardan odemelerle ilgili olan "payments netting" in arayip da bulamadigim karsiligi "mahsuplasma" imis. Cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Bu TTK da 87. ve devamı maddelerde düzenlenen "cari hesap" sözleşmesidir.

Aynen Sayın Erol dediği gibi halk arasında da mahsuplaşma dediğimiz işlemdir.

Evet TTK nin ilgili maddsine ulastim, sorun cozulmus oldu, ilgilnen herkese cok tesekkur ederim, iyi calismalar dilerim.