Pazar Günü Çalışmaları ( Hafta Tatilinde )

Merhaba arkadaşlar pazar günü çalışmalarında (hafta tatilinde) yapılan çalışmaları komple ne kadar çalıştı ise fazla mesai olarak mı göstermek zorundayız.

Bizim personelin çoğu bir gün çalışıp bir gün izinli olarak çalışıyor. bu durumda pazara denk gelen çalışmaları komple fazla mesai olarak mı yazmamış lazım.

7,5 saat çalışma normal çalıştı olarak gösterilecek+ o günde kaç saat çalıştı ise fazla mesai kısmına + olarak mı eklenecek

yoksa normal çalışma şeklinde mi göstereceğiz. 45 saat haftalık çalışma saatlerine ekleyip, haftalık 45 saati aşıyorsa 45 saatin üstü fazla mesai mi yazılcak. normal gün çalışma şeklinde.

yardımcı olursanız sevinirim.

Pazar = hafta tatili demek değildir. haftanın belirlenmiş olan çalışma günlerinde belirlenmiş haftalık çalışma süresini tamamlayan herkes 1 günlük ücreetli hafta tatiline hak kazanır. Yani çalışmamasına rağmen o gün ücreti normal aylık ücret içinde ödenir. Ancak hafta tatili haftanın herhangi bir günü olabilir. İlla pazar günü hafta tatilidir şeklinde bir kural yok.
1 gün çalış 1 gün dinlen şeklinde çalışan personel için hafta tatili gününü pazar gnü olarak belirleyebileceğiniz gibi, haftanın diğer günlerinden biri de hafta tatili yapılabilir.
* HAfta tatilinde çalışan kişi için normal aylık ücret içinde ödenen hafta tatili ücretine ek olarak çalıştığı haftat tatili günü için + 1günlük daha ücret ödemeniz gerekir.
* yasal çalışma süresi haftalık 45 saattir ve sizin de belirttiğiniz üzere 45 saati aşan süreler fazla çalışma süresi olarak 50% arttırılmış şekilde ödenir ( 10 saat aşmışsa 15 saatlik ücret ödenmesi gibi)
Eğer bu hafta tatili ile birlikte 45 saat aşılmışsa, normal aylık ücrete ek olarak +1günlük hafta tatili gününde çalışma ücreti + fazla çalışma ücreti ek olarak ödenmelidir.

Pazar = hafta tatili demek değildir. haftanın belirlenmiş olan çalışma günlerinde belirlenmiş haftalık çalışma süresini tamamlayan herkes 1 günlük ücreetli hafta tatiline hak kazanır. Yani çalışmamasına rağmen o gün ücreti normal aylık ücret içinde ödenir. Ancak hafta tatili haftanın herhangi bir günü olabilir. İlla pazar günü hafta tatilidir şeklinde bir kural yok.
1 gün çalış 1 gün dinlen şeklinde çalışan personel için hafta tatili gününü pazar gnü olarak belirleyebileceğiniz gibi, haftanın diğer günlerinden biri de hafta tatili yapılabilir.
* HAfta tatilinde çalışan kişi için normal aylık ücret içinde ödenen hafta tatili ücretine ek olarak çalıştığı haftat tatili günü için + 1günlük daha ücret ödemeniz gerekir.
* yasal çalışma süresi haftalık 45 saattir ve sizin de belirttiğiniz üzere 45 saati aşan süreler fazla çalışma süresi olarak 50% arttırılmış şekilde ödenir ( 10 saat aşmışsa 15 saatlik ücret ödenmesi gibi)
Eğer bu hafta tatili ile birlikte 45 saat aşılmışsa, normal aylık ücrete ek olarak +1günlük hafta tatili gününde çalışma ücreti + fazla çalışma ücreti ek olarak ödenmelidir.

şu şekilde hesaplıyoruz ben normal mesaileri hesaplayıp üst birime gönderiyorum onlar nasıl dediğiniz şekilde 1 günlük hafta tatili çalışma ücreti v.b onlar hesaplıyor

burada benim yaptığım sadece fazla mesaileri hesaplamak diğer günleri hesapladım ancak haftasonunu tam oturtamadım yukarıda dediğim gibi sanırım hafta tatilinde çalışmalar normal haftalık 45 saat çalışmaya ilave edilecek 45 saat üstü çalışmalar fazla mesai olarak yazılacak pazar günü için extra bir hesaplama yoksa pazar günü çalışması örneğin 10 saat ise 45 aşsın veya aşmasın +10 saat mesai mi yazılmak zorunda.

yani ücret olarak değil sadece fazla mesai hesaplaması olarak soruyorum.

pazar günü çalışan o zaman normal 1 günlük mesaisi 45 saate ilave edilecek + kaç saat çalıştı ise o kadar saaat fazla mesai kısmına + olarak yazılacak. (45 saati aşması veya aşmaması önemli değil)

yoksa düz mantık haftalık 45 saate pazar çalışmasını da ilave edip 45 saatten ne kadar fazla çıkıyosa + mesai olarak mı yazılacak.

ücret kısmını üst birim hallediyor ben sadece fazla mesai olarak soruyorum.

umarım anlatabilmişimdir.

Pazar bayram seyran veya normal çalışma günü fark etmeden , haftalık 45 saati aşan kısım fazla çalışma süresi olarak hesaplanmalı