fonradar

Pepsi Cola Bayii Muhasebesi

Merhaba,

Mükellefimiz pepsi cola bayii satın aldı ve ilk defa muhasebe kayıtlarını yapacağım elimde her ay başı gelen raporlar var ve bu raporlar satal hakediş,peşin giriş faturaları,nokta iskontosu,kampanya hakedişi adı altında henüz gelirmi yoksa iskontomu anlayamadığım faturalardan oluşmakta merkezi aradığımda bana net bir cevapta veremediler acaba uygulamada cola bayii muhasebesi yapan varmı kayıtta hangi hesapları kullanacağım ne olur yardım edin gerçekten zor durumdayım.
Teşekkürler.

Ynt: Pepsi Cola Bayii Muhasebesi

mükellefiyet türünüz nedir?
işletme esasına göremi,bilanço esasına göremi defter tutuyorsunuz?

Konyada coco cola ana bayisi olan mükellefimiz bulunmaktadır. [email protected] sorularınız tam net olmadığı için bir şey yazamayacağım.

elifgül ' Alıntı:
Merhaba,

Mükellefimiz pepsi cola bayii satın aldı ve ilk defa muhasebe kayıtlarını yapacağım elimde her ay başı gelen raporlar var ve bu raporlar satal hakediş,peşin giriş faturaları,nokta iskontosu,kampanya hakedişi adı altında henüz gelirmi yoksa iskontomu anlayamadığım faturalardan oluşmakta merkezi aradığımda bana net bir cevapta veremediler acaba uygulamada cola bayii muhasebesi yapan varmı kayıtta hangi hesapları kullanacağım ne olur yardım edin gerçekten zor durumdayım.
Teşekkürler.

Sayın elifgül kolay gelsin.Ben de (kolalı içecek satışı yapan)başka bir grubun bayiiliğini yapan bif firmada muhasebe tuttum.Size öncelikli tavsiyem o raporların alındığı programın sizin bayii için görevlendirilmiş yetkilisiyle görüşmeniz.Yani Pepsi Cola A.Ş. o programı her bayii için zorunlu kılar ve ilgili programın her bayii için bir danışmanı vardır.İster telefon yoluyla,isterseniz yüzyüze görüşün ve aklınızdaki soruları öncelikle ona sorun.
Bunun dışında yazdıklarınızdan anladığım ve tecrübelerim doğrultusunda yapabileceğim yorumlar şunlardır:
"Sanal hakediş,peşin giriş faturaları,nokta iskontosu,kampanya hakedişi" v.s gibi kavramların hepsi özünde aynı şeylerdir.Sadece ilgili firmalar bayiileri için kullanacakları(satış desteği ve ciro primi mantığında) çeşitli bütçeler belirlerler ve bunlara çeşitli isimler verirler.Ama dediğim gibi özünde aynıdırlar ve genelde de 649 Hs altında alt hesaplar bazında izlenirler.
Ama dediğim gibi ayrıntılı cevaplar için yeterli veri yok şu an.

Sayın BRKCC,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürederim.Bana çok yardımcı oldunuz bende bir araştırma yaptım merkezle ve başka bayiilerin mali müşavirleriyle konuştum. Müşavirler 649 veya 602 hesabı kullandıklarını söyledi evet özünde aynı fakat ifade olarak yani merkezin iç sistemindeki çeşitlemelerden dolayı tablo isimleri farklı farklı . Dediğim gibi sonuç itibariyle gelir kalemi olarak karşımıza çıkıyor. Merkezle yaptığım görüşmede de mükellefimizin kestiği bu faturaları(satal hakediş,nokta iskontosu,kampanya hakedişi) 611 satış iskontolarına borç kaydettiğini kdv sini 191 e aldığını alacaklı hesap olarak da 120 alıcalar hesabını çalıştırdıklarını söyledi merkez bu faturaları satış iskontosu olarak kayıt altına aldığına göre bende gelir hesaplarından birini çalıştırmam gerekir diye düşünüyorum sizinde yazdığınız mesajla bu düşüncem perçinleşti. Tekrar teşekkürederim kolay gelsin.