fonradar

Performans Yetersizliği Sebebiyle Maaş İndirimi Veya Kabul Etmezsem Sözleşmemin Feshi Önerildi

Merhaba
6.ayinda bulundugum yeni isyerinde, performans yetersizligi gerekcesiyle, bana bir yazi imzalatilmak isteniyor. Yazida yeni bir pozisyon oneriliyor bunu kabul ederim. Ancak maasimda indirim yapilmak isteniyor. Eger bu sartlari kabul etmezsem de sozlesmemin feshini istiyorlar. Bu yasal midir? Sirket yazilim isi yapiyor. Sirkette teknik ekip olarak 4 kisi calismaktayiz. 5 aydan biraz fazla calistigim sirkettin musterilerin memnuniyetinin dusuk olmasi gerekce gosteriliyor. Oysa bu konu sadece bana bagli bir konu olmamakla birlikte, maas indirimi veya fesih sadece bana oneriliyor. Hukuken haklarim nedir? Ne yapmaliyim? Ne yapmamaliyim? Acilen bir cevap yazabilirseniz cok sevinirim. Bu arada daha once calistigim kurumdan ayrilip kidem tazminatimi aldim. 20 senelik hizmetim vardi. Emekliligime de 6 ay var. Ancak ben calismak istiyorum. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

Sizden beklenen performansı bulamadıkları ortada, farklı bir görev önerilmesi de normal , haliyle farklı görevin ücretinin de diğer işe göre daha düşük olması da imkan dahilinde. Madem emekliliğinize az kaldı,esh
dilerseniz düşük ücreti kabul edip devam edebilirsiniz, veya siz kabul etmeseniz de, 6 ayı doldurmadan muhtemelen sözleşmenizi feshedecek gibi görünüyor,
işveren haksız sebeple de olsa , sonuçlarına katlanmak şartıyla sözleşmeyi feshedebilir, bu da ihbar tazminatı ödemesi demektir.

6. ayı doldurmak işveren için kırılma noktasıdır, 5. ay içerisinde işveren yeni başlayan çalışanla ilgili son kararını vermek durumundadır, tamam mı , devam mı. bu açıdan, uygun olabiliceğiniz farklı bir pozisyona kaydırmaları uygunsuz bir durum değil, ancak maaş indirimi hususunu etik ve yasal bulmuyorum.

bu arada firmanın bir performans yönetmeliği varmı, ? işe girer ken size tebliğ oldu mu ?

Cevaplar icin tesekkur ederim. Performans yonetmeligi imzalatilmadi. Bana sunulan yeni sozlesmede ya dusuk maasi kabul et ya da sozlesmeni fesh ederiz deniyor. Tekrar tesekkurler.