Personel Eğitim Giderleri

Personeli şirket eğitime gönderir ise bunu personelin maaşından kesme gibi bir durumu var mıdır ?

Ve kanunda maddesi varmıdır

Biz bir Araç Firmasının yetkili servisiyiz. Açık söylemek gerekir ise. Renault Araçların ve Ford Marka araçların yetkili servisiyiz. Personellerimiz ara ara eğitime gitmeleri gerekiyor. Firma zorunlu kılıyor. Bizde personellerimizi bu eğitimlere gönderiyoruz ve bunun karşılığında Firma bize o personele ait eğitim faturası kesiyor. Faturayı şirket ödüyor. Ancak personel 1 ay sonra işten ayrılıyor. Firmanın belli standartları olduğu için o eğitimi alan personel çalıştırılmasını istediğinden dolayı tekrar aynı eğitime başka bir personel alıyoruz. Bunun önüne geçmek için ve şirket bu külfiyeti en aza indirmek için ne yapabilir.

İşe aldığınız ile yapacağınız iş sözleşmesine buna uygun madde yazarsanız işe aldığınızdan tazminat olarak tahsil etme imkanınız olur.

Sözleşmenizde belirli bir süre belirtirsiniz, o süreden önce haklı sebep olmadan işten ayrıldığında eğitim masraflarının tahsil edileceğini belirtirsiniz, ondan sonra o isteğinizi yapabilirsiniz.