fonradar

Personel İşten Ayrılışı

Merhaba Arkadaşlar,

Biz taşeron temizlik firmasıyız. Çalıştığımız bir kurum da personel 3 ay önce ayrılmış. Ayrıldığını bize ilettiklerini söylüyorlar fakat bilen yok ve bir kanıt da yok. 3 aydır maaş ve sgksı ödeniyor. Personel emekli. Ödenen maaşların geri dönüşünü personelden rica ederiz. Fakat Sgk sı konusunda nasıl bir yol izleyebiliriz. Sgk ya dilekçe ile başvurup personelin çalışmadığını fakat sgksının ödendiğini belirtsek, 2017/5 Sgk dan mahsup edelim diye bir durum söz konu olabilir mi? Birde 2017/5 E-bildirgeyi verdim. Bu personel de 30 olarak onaylandı. Personelin maaşı da banka yoluyla ödendi. Düzeltme versem 0 olarak Maaş ödendiğinden bir sorun çıkabilir mi? En azından 1 aylık sgk sını kurtaralım.
Düzeltme vermem de cezai bir müdahale uygulanabilir mi? Bu personel başta 30 du şimdi 30 günü ücretsiz izin göstermişsin üzerine maaşını da ödemişsin diye. Bu konular hakkında nasıl bir yol izleyebiliriz ?

1. Geçmişe dönük işten çıkış bildirimi yapmanız gerekmektedir. (ipc var) Bunu kuruma kabul ettirebilirseniz;
2. SGK bildirimlerinin her birine ayrı ayrı (süresi bitmeyen hariç) kağıt olarak iptal hazırlayacaksınız ve elden müd. vereceksiniz. Süresi içinde olanı int üzerinden iptal bildirim yapabilirsiniz. (iptal işlemi gerçekleşse de asıl bildirimlerin dv ödemeniz/mahsup ettirmeniz gerekmekte.)
3. Fazla ödenen primleri ilk borcunuza mahsup ettirebilirsiniz.

Geçmişe dönük işten çıkış verdiğim de ceza uygulanacak. En geç 10 gün geriye dönük olduğundan personel çıkışı 5 ine verdim. E-bildirge 0 olarak düzeltme yaptım (Tahakkukun Damga vergisi ödenecek) şimdi kayıp olan 2 ay için dilekçe ile başvurduğumda mahsup olur mu ? Geçmişe dönük çıkış olmadı. Bu aya oldu.

Çıkış tarihine kadar ki primlerin üzerine su için. Ayrıca 05/06 olarak çıkış verdi iseniz 05/06 kadar tüm primleri ödemek zorundasınız.

Bence hiç SGK yı uyandırmayın 3 aylık maliyetine katlanın, kişi eğer iade ederse ücreti en azından zararı minimuma indirir.

Bence hiç SGK yı uyandırmayın 3 aylık maliyetine katlanın, kişi eğer iade ederse ücreti en azından zararı minimuma indirir.

Ödediğiniz maaşı geri alabilirseniz, bence de uyandırmayın büyük ihtimal zararlı çıkarsınız. Gider olarak kullanacağınız için biraz da öle faydası olur.