fonradar

Personele Verilen Konut Kira Yardımı

NURETNS

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

İşyerimiz bir çalışanın konut kirasıNI üstlendi.Konut Kira Sözleşmesi şirket adına yapıldı.Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.
a-) Kira ödemesi şirket tarafından ev sahibinin banka hesabına yapılacak olup,gider pusulası tanzim edilip gv muhtasar bey.beyan edilecek.
b-) çalışanın maaş bordrosuna kira yardımı girilip net ücret brütleştirlip-sgk/damga vergisi / gelir vergisi ödenecektir.bu yöntem maliyeti artırır.

Bu konuda ne yapılabilir.

Bak güzel soru sormuşsunuz efsane 678beyenmiş sorunuzu:)

Bana sorarsanız En doru seçenek B yöntemi ile çalışana ödeme yapmanız.

A yöntemini seçerseniz. Kiracı şirket olacak.Hangi amaçla kullanıyorsunuz diye sorulursa Personel oturuyor diyeceksiniz. Ücret bordrosunda gözüküyor mu sorusu geldimi Hayır derseniz ceza yersiniz. Ondan dolayı Bordroda gösterin personele ödeyin gitsin.

Merhabalar ,

Bir konuda çok sıkıştım ve muhtasar dönemide geldi.İşin içinden çıkamadım.

Size danışabilir miyim?

Şirketimiz personelere ayrı ayrı konut kiralıyor.Sözleşmesi şirket adına yapılıyor ve ödemesini şirket yapıyor.

Bu yapılan kira yardımının aynı yardım olarak ücret bordosunda yer aldığını okudum ama nasıl kayıt yapıcağımı bulamadım.

Şirketimiz 9.000 TL net kirasına göre muhasebe kaydı örneği gönderebilir misiniz? sadece gelir vergisi mi ? ssk ve damga vergisi de olur mu ?

İyi çalışmalar.

kolay gelsin.

Merhabalar ,

Bir konuda çok sıkıştım ve muhtasar dönemide geldi.İşin içinden çıkamadım.

Size danışabilir miyim?

Şirketimiz personelere ayrı ayrı konut kiralıyor.Sözleşmesi şirket adına yapılıyor ve ödemesini şirket yapıyor.

Bu yapılan kira yardımının aynı yardım olarak ücret bordosunda yer aldığını okudum ama nasıl kayıt yapıcağımı bulamadım.

Şirketimiz 9.000 TL net kirasına göre muhasebe kaydı örneği gönderebilir misiniz? sadece gelir vergisi mi ? ssk ve damga vergisi de olur mu ?

İyi çalışmalar.

kolay gelsin.

Sayın serkan23,

Konutları kiralayan gerçek kişi mi ? Yoksa KDV mükellefi tüzel kişilik mi ?

Bu konutları kiralama sebebiniz nedir ? Kısa süreli bir proje için mi ? Genel olarak mı kiralanıyor ?

Konutları kiralayan şirketimiz tüzel kişilik , kendi personellerimize kiralanıyor.
Sebebi ise 6 aylık bir inşaat işi kapsamında olduğu için , il dışında olması sebebiyle personellere kiraladık.
Dönemi geçmeden yanlış bir uygulama yapmak istemiyorum.