Personele Yakacak Yardımı

şirketimizde raporlu olan çalışanımıza elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleri adı altında 1000 tl yakacak yardımı verebilir miyim.

raporlu çalışanımız ssk ücretini alıyor. maaş bodrosu düzenlemiyoruz raporlu oldukları için.
1000 tl yakacak yardımı verirsem maaş bodrosu düzenlemem gerekiyor bir sakıncası olur mu.
yorumlarınızı bekliyoruz.
saygılarımla

Merhaba
Evet maaş bordrosunda bunu göstermeniz gerekir.Bordroya dahil etmezseniz zaten giderleştiremezsiniz.Bordro ve ödeme dekontu,sizin yasal dayanağınız olacak.Bu konuda çoğu programlar hazırlıklarını tamamladı sanıyorum.En azından Luca,bu güncellemeyi yaptı. Ek kazançlarda ayrı bir satırda hanesinde görüneceği için sgk'yı ve rapor ücretini etkilemeyecektir.Luca güncellemesi ektedir,örnek.. Ayrıca yayınlanan tebliğ taslağının ilgili maddesinin örnek 11'in alt 8.maddesin alıntılarsak;
(8) Hizmet erbabının ücretine ilave olarak elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılan ödeme, ücret bordrosunda gösterilecek ancak bu ödemenin 1.000 TL’ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunduğundan gelir vergisi matrahına dahil edilmeyecektir.
Demek ki bordroda göstermek gerekecektir.

Ekli dosyalar

• 1s1nma_bordro.pdf
    746.2 KB · Görüntüleme: 21
Merhaba
Evet maaş bordrosunda bunu göstermeniz gerekir.Bordroya dahil etmezseniz zaten giderleştiremezsiniz.Bordro ve ödeme dekontu,sizin yasal dayanağınız olacak.Bu konuda çoğu programlar hazırlıklarını tamamladı sanıyorum.En azından Luca,bu güncellemeyi yaptı. Ek kazançlarda ayrı bir satırda hanesinde görüneceği için sgk'yı ve rapor ücretini etkilemeyecektir.Luca güncellemesi ektedir,örnek.. Ayrıca yayınlanan tebliğ taslağının ilgili maddesinin örnek 11'in alt 8.maddesin alıntılarsak;
(8) Hizmet erbabının ücretine ilave olarak elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılan ödeme, ücret bordrosunda gösterilecek ancak bu ödemenin 1.000 TL’ye kadar olan kısmı istisna kapsamında bulunduğundan gelir vergisi matrahına dahil edilmeyecektir.

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar
Merhaba
Merhaba
tekrar rahatsız ediyorum.
ödenecek 1000 tl net mi brüt mü olacak.
teşekkürler
saygılarımla

Merhaba,
Bordroda gösterilen bu yardım için sgk ve gelir vergisi hesaplanmayacak ama damga vergisi hesaplanması gerekecek midir?
İyi çalışmalar.

Rakamlar nettir.Harcırah gibi düşünün.Vergi-sgk yok.Netin üzerine damga vergisi hesaplayıp brüte çevireceksiniz.
merhaba
cevaplar için teşekkürler
başka bir sorum daha olacaktı konunun dışında
30 Mayıs 2022 işe giren ve iki gün sgk primi ödenmiş bir personel kasım 2022'ye gelince vergi indirim tutarı ne olur.(not: asgari ücretli çalışan bir personel değil)

merhaba
30 Mayıs 2022 işe giren ve iki gün sgk primi ödenmiş bir personel kasım 2022'ye gelince vergi indirim tutarı ne olur.(not: asgari ücretli çalışan bir personel değil)
Sayın meslektaşım bu soruya nasıl cevap verelim.?
Ücretini bilmiyoruz,gelir vergisi matrahını bilmiyoruz,nasıl bir hesaplama yapalım size?2 gün derken,her ay 2 günmü.Bu süre zarfında toplam 2 gün mü?

merhaba
Herkese merhaba

Sorunuza işe girişten önce başka yerde çalışılmadığı varsayarak %15 vergi dilimine göre hesaplanmıştır.(825.05 TL)

Merhaba üstat bir meslektaşımda böyle hesapanmasını sözyledi kafamız karıştı:(
(1000 TL Binde 7,59)=7,59 TL Yapılacak ödeme 1.000-7,59= 992.41 TL

Sayın meslektaşım bu soruya nasıl cevap verelim.?
Ücretini bilmiyoruz,gelir vergisi matrahını bilmiyoruz,nasıl bir hesaplama yapalım size?2 gün derken,her ay 2 günmü.Bu süre zarfında toplam 2 gün mü?
merhaba üstat mayıs ayında 2 gün çalıştı sonraki aylarda 30 gün.
asgari ücretli yalnız mesaileri de olduğu için tam ücret bilgisi veremiyorum

selam, brüt veya net açıklanmadığı için belirsizlik var. risk almamak adına 993+7,5 damga şeklinde hesaplayalım.

fakat o kadar çok tantana yaptılar ki, 7,5 lira eksik ödersen personel ayaklanır.

Siz 1000 liranın brütünü 1007,65 olarak baz alın.Damga vergisi çıkınca 1000 net kalır.
Bu yardım için programınızda sadece damga vergisi işaretli kalsın.
ya da hesaplamayı netten yapıyorsanız, net ek kazanca 1000 yazın,bordro 1007,65 olarak hesaplayacaktır.
Birde böyle deneyin lütfen.

Siz 1000 liranın brütünü 1007,65 olarak baz alın.Damga vergisi çıkınca 1000 net kalır.
Bu yardım için programınızda sadece damga vergisi işaretli kalsın.
ya da hesaplamayı netten yapıyorsanız, net ek kazanca 1000 yazın,bordro 1007,65 olarak hesaplayacaktır.
Birde böyle deneyin lütfen.

Merhaba Üstad
6 aydır raporlu personelimi bugün kaybettik.
maaşını sgk dan alıyor. 6aylık sosyal yardımlarının ödemesini gerçekleştiremedik.
şimdi kıdem+birikmiş sosyal yardımlarının (ikramiye+yakacak+prim) ödemesini yapacağız.
ödeyeceğimiz sosyal yardımlardan sgk kesilmesi gerekiyor. raporlu olduğu için bordro düzenleyemedik.
şimdi bir bodro düzenleyip ödemesini yapacağız sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi mi yapmam gerekli.
teşekkürler
saygılarımla

Merhaba Üstad
6 aydır raporlu personelimi bugün kaybettik.
maaşını sgk dan alıyor. 6aylık sosyal yardımlarının ödemesini gerçekleştiremedik.
şimdi kıdem+birikmiş sosyal yardımlarının (ikramiye+yakacak+prim) ödemesini yapacağız.
ödeyeceğimiz sosyal yardımlardan sgk kesilmesi gerekiyor. raporlu olduğu için bordro düzenleyemedik.
şimdi bir bodro düzenleyip ödemesini yapacağız sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi mi yapmam gerekli.
teşekkürler
saygılarımla
Prime esas kazanç bildirimi yapılan en son ayın kazancına dahil edilecek ve ek bildirge ile verilecek biliyorum.