Personelim Avans Masrafları ve Sağlık Harcaması

muku82

Katkı Sunan Üye
Üyelik
3 Eyl 2007
Mesajlar
227
Konum
BURSA
Satış personellerimize belli bir miktar avans veriliyor ve sürekli dışarıda oldukları için ; yakıt, yol, yemek vb harcamalara istinaden.
Personelimizin biri 600,00TL hastane masrafını koymuş. Biz bunu gider olarak kabul edebiliyor muyuz? Ayrıca kabul edilirse biz kanunen gider yazabilir miyiz?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,860
Konum
ADANA
Personelin hastane masrafını gider olarak yazamazsınız. Kkeg yazmanızda sakıncalıdır. İncelemede ayni yardımların çalışanın vergi matrahına ilave edildiği bununda aynı şekilde yapılması gerektiği iddia edilebilir.
 
Üyelik
21 Şub 2014
Mesajlar
156
Konum
ADANA
Satış personellerimize belli bir miktar avans veriliyor ve sürekli dışarıda oldukları için ; yakıt, yol, yemek vb harcamalara istinaden.
Personelimizin biri 600,00TL hastane masrafını koymuş. Biz bunu gider olarak kabul edebiliyor muyuz? Ayrıca kabul edilirse biz kanunen gider yazabilir miyiz?
GVK Madde 40.Md. “ Safi kazancın tesbit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:

2. (Değişik: 27/12/1963-365/2 md.) Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin
müştemilatında iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı
(Bu primlerin ve aidatın istirdat edilmemek üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya
emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel
kişiliği haiz bulunmaları şartiyle), 27 nci maddede yazılı giyim giderleri;
Gider yazılmasında bir sakınca yoktur. Ancak Faturanın işveren adına düzenlenerek muhteviyatında çalışana ait bilgileri içermesi gerekmektedir.
 
Son düzenleme:
Üst