fonradar

PEŞİN ALIŞVERİŞLERDE TAHSİLAT MAKBUZU HK.

Ben Mayıs ayında 1.750,00 YTL ye bir motorsiklet satın aldım. 1.00,00 YTL peşin verdim. Kalanını 250,00 YTL den 3 senet imzaladım. Faturanın üst kısmına imzaladılar. Ancak ödediğin peşinat (1.000,00 YTL) için tahsilat makbuzu vermediler. Sadece yetkili satıcının ismini taşıyan not kağıdın arka yüzüne 1.000,00 YTL peşin alındı filan tarihte diye. Yazıda firma kaşesi, imzası ve tahsiledenin ismi yok. Makbuz vermiyorlar !Kanunlar nezdinde peşinatı ödediğim kesinleşiyor mu, kesinleşmiyorsa ne yapabilirim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

sayın hayrettink,

lütfen arama'dan daha önce cevap verilmiş formu taratsanız. Bu cevap çok detaylı bir şekilde verildi.

Not: Arkadaşlar, burda yeni konu başlığı açıp soru sormadan önce lütfen arama'dan forum içinde bir araştıralım. inanın sorduklarınıza çok güzel cevap verilmiş olabiliyor. Teşekkürler.

Sayın Hayrettin Bey,

Hatalı hareket etmişsiniz .Firma kötü niyetliyse bu parayı tekrar alabilirler.Hatta 2-2,5 ay önce TV da böyle yapanları seyretmiştim
Peşini banka yolu ile ödeseydiniz.Paranızı ödedikten sonra da senetleri alırken dikkat edin sahte senet vermesin ve tekrar senetlerinizi kullanmasınlar.
Tekrar tekrar yaptığınız peşin ödeme ile ilgili makbuz isteyin ve yetkili parayı aldığını belirten kaşe ve imzayı attıktan sonra firma yetkilisi kendi adı ve soyadını yazarak imzalasın.
İmzanın geçerliliği, ad ve soyad yazılıp imza atılır.

ödemiş olduğunuz tutar kadar size tahsilat mkz. vermek zorundadır. Yoksa tekrar alabilir parayı sizden.