fonradar

Peşin Ödenen Vergiler Hakkında

mkulte

Katkı Sunan Üye
merhaba, firmaların bankalardaki mevduat hesaplarından kesilen stopajların yıl sonunda kurumlar vergisinden mahsup edilebiliyor. bu vergileri 193 hesapta takip ediyor. ancak 2006 yılında kesilen vergiler 2006 yılı kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilirken 2005 ve daha önceki yıllar kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmemiştir. bu 2005 ve daha önceki yıllar kesilen ve ödenen bu vergiler kurumlar vergisi beyannamesinde gösterilmedi halde firmanın vergi borçlarına mahsup edilebilir mi? ayrıca edilemezse bu hesabın akibeti ne olacak nasıl kapatılabilir.

Ynt: Peşin Ödenen Vergiler Hakkında

bahsettiğiniz konuyla ilgili bilgim yok. cevap veren olursa ben de bu cevaptan faydalanırım diye mesaj yazıyorum. ama şunu da biliyorumki; diyelim 2006 yılının IV. Dönem geçici vergi beyannamesini verdiniz. 1000 lira vergi çıktı. 17 şubatta ödemeniz. sonra kurumları hazırlarken. hesapları düzelttiğnizi eksikleri tamamladığınızı ya da gözden kaçan bir hesabı yeni kayıt ettiğinizi varsayalım. bu sefer de hazırladığınız kurumlar vergisinde verginiz 900 lira çıktı. 17 şubatta geçici vergi olarak 1000 lira ödemediğiniz için çıkan 900'ü mahsup edip 100 liranızı geri alamıyor ya da mahsup edemiyorsunuz diye biliyorum. eğer geçici vergiyi ödeseydiniz, 100 lira mahsup hakkınız ya da nakden iade hakkınız olacaktı. belki araştırmanızda yardımcı olur diyerek belirttim. iyi çalışmalar.

Ynt: Peşin Ödenen Vergiler Hakkında

ilgili yıl beyanında gösterilmediği için yeni yıl beyanında mahsup hakkınız yok. ya geçmişe dönük düzeltme beyanı vereceksiniz, yada ort hs atarak vergiyi onlara ödeteceksiniz.