fonradar

Pişmanlık Hükümlerinden Faydalanma

abdsis

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Vergi dairesinden telefonla arayarak 2013 yılına ait bir beyanname için eksik beyan tesbit edildiği ve düzeltme beyannamesi verilmesi bizden talep edilmiştir. Tesbit olunduğu için pişmanlıktan faydalanmayacağı söylenmiştir.

Vergi dairesinden mükellefe herhangi bir yazı gelmediği durumlarda pişmanlık hükümlerinden faydalanacağında dair bakanlık görüşü olduğunu duydum ancak tüm aramalarıma rağmen bulamadım.

Bilgisi olan forumdaşlardan değerleri yardımlarını talep ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

Merhaba,

Vergi dairesinden telefonla arayarak 2013 yılına ait bir beyanname için eksik beyan tesbit edildiği ve düzeltme beyannamesi verilmesi bizden talep edilmiştir. Tesbit olunduğu için pişmanlıktan faydalanmayacağı söylenmiştir.

Vergi dairesinden mükellefe herhangi bir yazı gelmediği durumlarda pişmanlık hükümlerinden faydalanacağında dair bakanlık görüşü olduğunu duydum ancak tüm aramalarıma rağmen bulamadım.

Bilgisi olan forumdaşlardan değerleri yardımlarını talep ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

vergi dairesi zaten sizi aradıysa, bunu tespit etmiş ki sizi arayıp bilgi verilmiş. zaten bu arama ile ilgili olarak mutlaka dairede bir evrak düzenlenmiştir.

ama beyanname vermeden önce hangi konudan dolayı eksikliğin olduğunu araştırın. eksik beyan denildiğine göre, sizin hasılatınızın eksik bildirildiği hususuna değinilmiş. fakat şöyle bişeyde olmuş olabilir. başkasının sizin müşterinize kesmiş olduğu faturayı, fatura kesilen firma yanlışlık ile sizin adınıza beyan etmiş olabilir. bu durumda sizin eksik beyanda bulunduğunuz şeklinde bir durum ortaya çıkar. yinede siz eksik beyanın sebebini detaylıca öğrenmeye bakın.

Son düzenleme:
Vergi dairesi sizi Beyannamenizi nasıl göndereceğiniz için aramamış.
Matrahı memur az bulmuş küçük bir not kağıdına almış vergi numaranızı ve aramış matrahı artırmanızı istemiş yani bu konuda herhangi bir evrak düzenlenmemiş
siz sadece memurla yüzyüze görrüşün çünkü herhangi bir belge yok ona göre beyannamenizi düzeltin ödeme çıkıyorsa pişmanlık hükmünü ve indirimi seçeresiniz
bazen de hiç bunlara gerekte kalmıyor telefonla istendiği için telefonlada kapanıyor mesele :) sonuçta herhangi bir tebliğ yok