fonradar

Piyasada Brüt Ortalama Maaş Kullanan Var mı ?

yken

Katkı Sunan Üye
Malumlarınız ücretler ya brüt ya netten hesaplanır. Biz üçüncü bir şekilde ortalama brütü kullanıyoruz. Yani çalışanla net ücret üzerinden anlaşıyoruz. Bu net ücretin 12 aylık brüt ortalamasını buluyoruz, çalışana vad ettiğimiz net maaşı alabilsin ve GV'den mağdur olmasın diye. Bu uygulamada haliyle işçi kazançlı, işveren açısından maliyeti yükseltiyor.
Piyasada bizden başka bu uygulamayı kullanan var mı merak ediyorum..

Bu uygulama belki % 1 bile değildir.!
Örnek tam çalışan işçinin ücreti örneğin 3.000 tl.altına hiç düşmemeli,çünkü sözleşmede belirtilen net ücret.
Net ücret uygulamasında işçi gv den mağdur mu oluyor?

Bende olayı tam anlamadım
Net ücret denildiğinde zaten vergiden meydana gelen değişimleri işveren karşılamış oluyor.
işçi 12 ay aynı maaşı alıyor

Bende olayı tam anlamadım
Net ücret denildiğinde zaten vergiden meydana gelen değişimleri işveren karşılamış oluyor.
işçi 12 ay aynı maaşı alıyor

Arkadaş zaten net ücret ödüyoruz dememiş ki ortalama brüt maaş ödemesi yapıyoruz demiş. Yani 3000 net anlaşılıyor ama iş sözleşmesine ortalama brütteki ilk brüt ücreti yazıyorsunuz. sonrasında gelir vergisinden dolayı net maaşında düşme oluyor ama ortalama brüt olarak hesaplandığı için 12 ay da eline geçen net paraların toplanıp 12 ye bölündüğünde 3000 net oluyor. onu kastetmek istemiş.

aylık artan brütte iş sözleşmesine 12 ayın ortalaması mı yazılır sizin dediğiniz gibi ilk ayın brütü mü yazılır?

aylık artan brütte iş sözleşmesine 12 ayın ortalaması mı yazılır sizin dediğiniz gibi ilk ayın brütü mü yazılır?

aylık artan brüt olması gerekiyor derseniz maaşları net anlaşmanız lazım o zaman da sözleşmelerde net aylık ücreti yazmanız gerekiyor. Atıyorum 2500 TL net maaş ile anlaştınız. aylık kişi 2500 tl net maaşını alacaktır. ama arka planda brüt tutar sürekli olarak aydan aya artacaktır nedeni ise net maaşı 2500 TL de tutmak için. Sabit aylık 2500 Net maaş alır kişi o zaman.