Poliçe Alıp Fatura Kesmek ?

Değerli üyeler merhaba

Bir konu hakkında çözüm bulamadığım bir sorum var.

Biliyorsunuz teknoloji şirketleri cep telefonu, tv vb cihazlar için kırılma sıvı teması gibi kasko veya garanti satıyorlar.

Sigorta şirketleri kdv den muaf oldukları için fatura kesemiyorlar, söz konusu teknoloji marketine poliçe gönderiyor. Market müşteriye garanti veya kasko satışı için tabiki, bir fatura kesiyor. Şimdi bu teknoloji marketin muhasebecisi bunu hangi kalemlere kaydeder, nasıl takip eder muhasebesel olarak?

(Acente dışındaki şirketlerin sigorta satması yasak. ama teknoloji şirketleri sorumluluk devri mantığıyla yapıyor bu işleri sanıyorum. Ama gerçek şu, poliçe alıyorlar, fatura kesiyorlar. garanti adı altında yada hizmet olarak.)

Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Sigorta poliçeleri dorudan poliçe ile gider kayıt edilir. Dönemlere dikkat etmek lazım. Kdv yoktur.

İlginiz için teşekkür ederim.

Anladim gider kalemine kayit edilir diyorsunuz. Peki muhasebesel bakacak olursak hangi kod ile kayit edilir? Bir de asil merak ettigim satisi yapan teknoloji marketi kestigi fatura yi bu giderle mahsuplastiracak degil mi iceride.

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Marketin hesap sistemi nasıl kurulmuş bilemem ama bu genel yönetim gideridir. Faturayı mahsuplaştıracak ne demek? faturalar gelirdir
600 lü hesaplarda izlenir. Poliçe gideri 780 olabilir tek tek mahsuplama olmaz.

Anladım. Bu işlem aslında şöyle oluyor edindiğim bilgilere göre. Ek garanti kendisi yapıyor ama buradaki sorumlulukları sigorta şirketine devrediyor. Şimdi burada bir sorum daha var. Sigorta şirketinden sattığı ürün için poliçe alıyor imzalı. Bunu gider olarak kullanabiliyor mu?