zirve

Portör Muayenesi

Üyelik
21 Eki 2008
Mesajlar
227
Konum
Ankara
Gıda sektöründe çalışanlar için işe girişten önce ve sonrasında belli periyodlarla portör muayenesi yaptırma zorunluluğu var mı?
 
Üyelik
5 Nis 2013
Mesajlar
77
Konum
.....
Gıda Üretim Ve Satış Yerleri Hakkında Yönetmeliği madde 35:
”Çalışan personel istihdam edildiği birime ve görevin niteliğine uygun iş giysisi giymeli, kişisel temizliğine önem göstermelidir.

Satış ve toplu tüketim yerlerinde gıda ile temasta bulunan personelin resmi bir kurumdan alınmış sağlık raporu olmalıdır. Bu personelin periyodik sağlık kontrolleri 3 ayda bir yapılarak sağlık karnelerine işlenmelidir. Bu uygulamalardan işyeri sahibi/yönetici sorumludur. ”demektedir. Ayrıca;

Portör muayenesi, 3 ayda bir yapılması zorunlu fiziki muayene olup, İşyeri hekimi olan işletmelerde çalışan personelin muayenesi işyeri hekimi tarafından, İşyeri hekimi olmayan işletmelerde çalışan personelin muayenesi Belediye tabiplerince veya hükümet tabiplerince ücretsiz olarak yapılacaktır. Bu muayeneyi yapan tabip, gerek gördüğü takdirde portör muayenesine esas laboratuar tetkiklerini daha sık talep edebilir.

Gaita Kültürü ( Salmonella ve Shigella yönünden, en az yılda bir)
Dışkının mikroskobik incelenmesi ( Entamoeba, histolytica kistleri, giardia lamblia kistleri ve helmint yumurtaları yönünden, en az altı ayda bir)
Boğaz ve Burun Kültürü (Staphylococcus aureus yönünden,en az yılda bir)
Akciğer Grafisi ( Tüberküloz yönünden, en az yılda bir)

El kültürü(yılda bir)

Hepatit B Taraması(3 ayda bir)

Hepatit B aşısı(isteğe bağlı)

Bu tetkiklerin yeni işe başlayanlarda, işe giriş muayenesi ile birlikte, çalışanlarda ise periyodik portör taraması şeklinde yapılması ve sonuçlarına göre etkili bir surveyans sistemi uygulayarak laboratuarlarda ve kliniklerde tanısı konulup, taşıyıcılık özelliği olan enteropatojenlerle ilgili kaynak ve bulaşma yolları çalışmaları yapılmalıdır.

Portörlüğü tespit edilenlerin geçici işten uzaklaştırılması veya işyerinde yaptığı işin geçici olarak değiştirilmesi de dahil olmak üzere hastalık yayılımını engelleyecek tedbirler alınmalıdır.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,767
Konum
ankara
Bu konuyu 6331 sayılı kanun kapsamında, işbaşı yapmazdan önce yapılacak işe uygun sağlık raporu alınması gerekli, sonrasında periyodik olarak portör muayenelerinin yapılması/yaptırılması zorunludur.
 
Üyelik
21 Eki 2008
Mesajlar
227
Konum
Ankara
Bu konuyu 6331 sayılı kanun kapsamında, işbaşı yapmazdan önce yapılacak işe uygun sağlık raporu alınması gerekli, sonrasında periyodik olarak portör muayenelerinin yapılması/yaptırılması zorunludur.

Teşekkür ederim. Peki sonuç olarak durum şu mudur? :

Eskiden Umumi Hıfzısıhha Kanunu'na göre portör muayenesi zorunlu idi ve aşağıda belirtilen kanunu değişiklik ile bu zorunluluk 2011'de kaldırıldı.
Gıda işyerlerinde çalışanların portör muayenesi olma zorunlulukları,1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunun 126 ve 127 inci maddeleri ile düzenlenmiştit.Mezkur kanunu ilgili maddeleri 11/10/2011 tarih ve 663 sayılı KHK’nin 58 inci maddesi ile değiştirilmiş ve portör muayenesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Ancak 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 15. maddesi gereği 01.01.2013 tarihinden itibaren yine portör muayenelerinin yaptırılması gerekiyor diyorsunuz. (15. madde bu tarihte yürürlüğe girdi).

O zaman ;

1) 2012 yılında portör muayenelerinin yaptırılma zorunluluğu yok muydu?
2) 15. madde sadece gıda sektörü için değil tüm işyerleri için geçerli ve sağlık raporunun işyeri hekiminden alınacağı belirtilmiş. İşyeri hekimi uygulaması ise az tehlikeli işyerleri için 01.07.2014'te yürülüğe giriyor. O zaman portör muayenelerinin durumu ne oluyor? Bu durumda yasal bir zorunluluk var mı sizce?
 
Üyelik
21 Eki 2008
Mesajlar
227
Konum
Ankara
Gıda Üretim Ve Satış Yerleri Hakkında Yönetmeliği madde 35:
”Çalışan personel istihdam edildiği birime ve görevin niteliğine uygun iş giysisi giymeli, kişisel temizliğine önem göstermelidir.

Satış ve toplu tüketim yerlerinde gıda ile temasta bulunan personelin resmi bir kurumdan alınmış sağlık raporu olmalıdır. Bu personelin periyodik sağlık kontrolleri 3 ayda bir yapılarak sağlık karnelerine işlenmelidir. Bu uygulamalardan işyeri sahibi/yönetici sorumludur. ”demektedir. Ayrıca;

Portör muayenesi, 3 ayda bir yapılması zorunlu fiziki muayene olup, İşyeri hekimi olan işletmelerde çalışan personelin muayenesi işyeri hekimi tarafından, İşyeri hekimi olmayan işletmelerde çalışan personelin muayenesi Belediye tabiplerince veya hükümet tabiplerince ücretsiz olarak yapılacaktır. Bu muayeneyi yapan tabip, gerek gördüğü takdirde portör muayenesine esas laboratuar tetkiklerini daha sık talep edebilir.

Bu yönetmeliğin hükümlerine göre portör muayenesinin zorunlu olduğu anlaşılıyor. Ancak yönetmelikte herhangi bir cezai şart göremedim. Çalışma izni iptal olur desek, lokantaların Bakanlık'tan çalışma izni alma zorunluluğu da yok. Bu yönetmeliğe göre herhangi bir cezası var mı?
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,271
Konum
Manisa
Eğer iş müfettişleri teftişe gelir ise işyerinizi kapattırabilirler (zorunluluk yerine gelene kadar mühürlenme).
 
Üyelik
2 Ağu 2013
Mesajlar
1
Konum
samsun
resmi gazete de portör muayenesı kalktı denıyor ama zabıtalar portör muayenesi yaptırmam gerektiğini söylüyorlar.
net bir bilgi verir misiniz.çay ocağı işlettiğim için portor muayenesi yaptırma zorunluluğum var mı ?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,767
Konum
ankara
resmi gazete de portör muayenesı kalktı denıyor ama zabıtalar portör muayenesi yaptırmam gerektiğini söylüyorlar.
net bir bilgi verir misiniz.çay ocağı işlettiğim için portor muayenesi yaptırma zorunluluğum var mı ?

Denilenlere itibar etmeyiniz,zabıta doğru söylüyor,bu zorunluluk her zaman için var dı ve var olacak,başka türlü önlemi yok,hatta şahsi görüşüm peritodik kontrol süreleri daha da kısa tutulmalı.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,767
Konum
ankara
Doğrudur,iş kolu ve işcinin göreceği işin mahiyeti yönünden işyeri hekiminin gerekli görmesi halinde istenebilmektedir.
bildiğim yönetmelikler;
1-Hijyen yönetmeliği(R.gazete:05.07.2013,sayı 28698)
2-Gıda hijyen yönetmeliği(R.gazete 17.12.2011,sayı 28145)
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,767
Konum
ankara
Öncelikle belirtelim ki,
iş sağlığı ve güvenliği açısından işveren tüm önlemleri gereği gibi Zaman'ında almak zorundadır.
Bu çerçevede işyeri hekimi duruma göre(yani yapılacak/yapılan işin mahiyetine göre)işci işe başlamadan ve iş ilişkisinin devamı sürecinde gerekmesi halinde portre muayenesi istemesi mümkün,buna engel yok ve olamaz.
 
Üyelik
5 May 2015
Mesajlar
72
Konum
Bursa
Portör muaynesi Temmuz 2014 itibariyle kaldırıldı. İşe girişlerde istenmiyor. Ancak işyeri hekiminin şüphesi doğrultusunda yaptırılabilir. Portör yerine hijyen eğitiminin zorunluluğu getirildi. İyi çalışmalar.
 
Üyelik
18 Ocak 2014
Mesajlar
38
Konum
bursa
Halk eğitim merkezlerinin düzenlediği sertifikalı hijyen eğitimi programı var. Yanılmıyorsam bu portör muayenelerinin yerine geçti.
 

Benzer konular

Üst