fonradar

POS Satışlarının Uyumsuzluğu

iyi çalışmalar...

mükellefim fuar ve tanıtım organizasyonu işi ile uğraşıyor. 2011/6. ayda 5600 tl lik 7-8 parça halinde çekilmiş pos hesabı var. O dönemki satışı da 300 tl.

Aradaki fark mükellefin eşinin kredi kartından nakit ihtiyacını gidermek amacıyla pos cihazında kullanması neticesiyle oluşuyor. Haliyle vergi dairesi şimdi nedenini soruyor. Bununla alakalı bildiğiniz bir bilgi, özellikle özelge veya karar varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

şimdiden teşekkür ediyorum, kolay gelsin...

not: konu hakkında forum sitesinde bir araştırma yaptım ama aradığım uygun cevabı bulamadım. 2 tane veri var. 1.si Danıştay 4.Dairenin 2005 yılında verdiği bir karar, diğeri de bu kararın tam zıttı Ulus Vergi Dairesinin verdiği özelge(bunların harici olursa vereceğiniz bilgi sevinirim)

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: POS Satışlarının Uyumsuzluğu

vergi idaresi bunun nakit ihtiyacı için olduğunu kabul etmeyecek ve ceza kesme yoluna gidecektir. Ancak mahkemede ispatladığınızda cezalardan kurtulursunuz.

Ynt: POS Satışlarının Uyumsuzluğu

Aradaki fark kadar satış yaptığınızı ve fatura kesmediğinizi düşünüp, matrah farkı çıkarmak isteyecektir.Çekilen kredi kartı kendinize ait olsaydı, bir nebze açıklanabilirdi.Ancak 3.kişiler için yapılmış çekimleri izah etmek zor olacaktır.Çekilen kredi kartının eşinize ait olması şansınızı biraz daha artırıyor.Kolay gelsin.